Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne z Energii Plus

Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne z Energii Plus
Green Genius

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał preferencyjne finansowanie na budowę kolejnych elektrowni fotowoltaicznych. Pieniądze pochodzą z programu Energia Plus, w którym obecnie prowadzony jest trzeci nabór wniosków.

Celem programu Energia Plus jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez wsparcie inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców.

NFOŚiGW poinformował właśnie o podpisaniu dwóch umów na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych z drugiej edycji programu, w której nabór zakończył się pod koniec ubiegłego roku.

REKLAMA

Farmy PV w Opolu i Podborze 

Dofinansowanie w postaci preferencyjnych pożyczek zostanie przyznane na budowę farm fotowoltaicznych przez firmy Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz Cegielnia Podborze SC.

Pierwszy z beneficjentów wybuduje w Opolu elektrownię fotowoltaiczną złożoną z 2,6 tys. paneli fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 370 Wp, które w skali roku mają wytwarzać około 1024 MWh energii elektrycznej.

Koszt budowy instalacji fotowoltaicznej w Opolu wyniesie 3 mln zł, a wartość preferencyjnej pożyczki z Energii Plus wyniesie 2,5 mln zł. 

Natomiast drugi beneficjent – Cegielnia Podborze SC – zainwestuje w farmę fotowoltaiczną o mocy 0,99 MW, która powstanie w miejscowości Podborze w województwie podkarpackim. Na instalację ma się złożyć ponad 1,8 tys. modułów o jednostkowej mocy 530 Wp, które zostaną ustawione w kierunku południowym pod kątem 25 stopni, a także 16 falowników o jednostkowej mocy 60 kW.

REKLAMA

Koszt farmy fotowoltaicznej w Podborzu ma wynieść 2,3 mln zł, a na jej realizację firma pozyskała preferencyjną pożyczkę w wysokości 1,6 mln zł.

Obie inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2023 roku.

Trzeci nabór wniosków

Obecnie NFOŚiGW prowadzi trzeci nabór wniosków w programie Energia Plus, w którym na dofinansowanie w formie preferencyjnych pożyczek została udostępniona kwota 745 mln zł. Natomiast w przeciwieństwie do pierwszej i drugiej edycji nie można już ubiegać się o dofinansowanie w postaci dotacji.

Oprócz inwestycji w odnawialne źródła energii finansowanie z Energii Plus można pozyskać także na inwestycje w inne technologie zmniejszające negatywne oddziaływanie przedsiębiorstw na środowisko.

W programie Energia Plus pojedynczy beneficjent może otrzymać preferencyjną pożyczkę na okres 15 lat w wysokości od 0,5 mln zł do 300 mln zł oprocentowaną z uwzględnieniem WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku. Pożyczka może także zostać przyznana na warunkach rynkowych i wówczas nie stanowi ona pomocy publicznej.

Szczegółowe warunki dofinansowania mają być ustalane indywidualnie w ramach negocjacji NFOŚiGW z beneficjentami.

Wnioski o dofinansowanie w trzeciej edycji programu Energia Plus będą przyjmowane do 16 grudnia 2022 roku.

Budżet całego programu Energia Plus, którego realizacja została przewidziana na lata 2019–2025, ma wynieść 4 mld zł, z czego 3,95 mld zł ma zostać rozdysponowane w formie preferencyjnych pożyczek, a 50 mln zł w formie dotacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.