Sunly pozyskał 200 mln euro na farmy fotowoltaiczne i wiatrowe

Sunly pozyskał 200 mln euro na farmy fotowoltaiczne i wiatrowe
Sunly

Deweloper odnawialnych źródeł energii Sunly, spółka matka krakowskiej grupy Alseva, pozyskał blisko 200 mln euro na kolejne inwestycje w sektorze OZE w Polsce i krajach bałtyckich.

Firma wywodząca się z Estonii pozyskała dodatkowe środki na inwestycje poprzez podwyższenie kapitału. Oprócz dotychczasowych akcjonariuszy w finansowaniu udział wzięła Mirova, spółka związana z Natixis Investment Managers – francuską firmą zarządzającą inwestycjami w obszarze zrównoważonej gospodarki.

W wyniku transakcji Mirova stanie się największym inwestorem Sunly, przy czym żaden z udziałowców nie będzie posiadał pakietu większościowego.

REKLAMA

Sunly zamierza przeznaczyć pozyskane finansowanie na realizację dwuletniego planu inwestycyjnego w Polsce i krajach bałtyckich. Zakłada on rozwój projektów oraz budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 17,9 GW, z czego instalacje o mocy 7,6 GW mają powstać na terenie Polski.

 

REKLAMA

Aby utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu, Sunly w najbliższych latach chce zatrudnić nowych pracowników, powiększając swój zespół z obecnych 135 do 400 osób.

Na początku 2022 roku Sunly nabył 100 proc. udziałów w krakowskiej grupie Alseva, jednej z największych polskich firm zajmujących się projektowaniem i budową elektrowni fotowoltaicznych.

– Po połączeniu Grupy Alseva z Sunly w marcu tego roku pozyskanie znaczącego dodatkowego finansowania i rozpoczęcie współpracy z tak doświadczonym inwestorem jak Mirova stanowi kolejny, bardzo ważny krok w rozwoju naszej firmy – komentuje Anna Zagrajek, prezes w Grupie Alseva, będąca jednocześnie jednym z inwestorów Sunly.

Alseva ma na koncie realizację m.in. jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, która jest zlokalizowana w podkrakowskiej gminie w gminie Rzezawa. Sprzedaż energii z tej farmy PV będzie rozliczana w systemie aukcyjnym dzięki skutecznemu złożeniu oferty w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki pod koniec 2020 roku.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.