Saint-Gobain inwestuje w producenta paneli BIPV

Saint-Gobain inwestuje w producenta paneli BIPV
Megasol

Francuski gigant przemysłowy wszedł w obszar fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), przejmując udziały w firmie Megasol, która jest jednym z nielicznych europejskich producentów modułów fotowoltaicznych wykorzystywanych jako elementy elewacji i dachów. Szwajcarska firma chwali się opracowaniem technologii, która ma zapewniać najwyższą na rynku sprawność modułów fotowoltaicznych.

Grupa Saint-Gobain, która w ubiegłym roku wypracowała przychody na poziomie 44,2 mld euro, nabyła mniejszościowy udział w firmie Megasol, która opracowuje i produkuje zintegrowane z budynkami systemy fotowoltaiczne w zakładzie w Deitingen w Szwajcarii.

Partnerstwo z Megasol ma umożliwić Saint-Gobain rozszerzenie oferty zrównoważonych rozwiązań fasadowych i zdobycie pozycji wiodącego dostawcy systemów BIPV w Europie, które stają się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w branży fasad.

REKLAMA

W zamian Megasol ma zyskać dostęp do bazy klientów Saint-Gobain. – Dzięki estetycznemu wzornictwu produktów Megasol oraz ich produkcji umożliwiającej całkowite dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta przy jednoczesnym zachowaniu skali przemysłowej rozszerzamy zakres naszych zastosowań, znacząco zwiększając ofertę Saint-Gobain w zakresie kompleksowych rozwiązań fasadowych – mówi Patrick Maier, CEO Saint-Gobain Szwajcaria.

Rekordowy moduł

W swojej ofercie Megasol ma moduły fotowoltaiczne przeznaczone do montażu jako elementy elewacyjne, a także solarne dachówki oraz panele fotowoltaiczne, które można zamontować zamiast tradycyjnych materiałów potrzebnych do wykonania dachów.

REKLAMA

 

Megasol nie ogranicza się do oferowania rozwiązań przeznaczonych dla BIPV, ale oferuje również bardziej konwencjonalne panele PV.

Wcześniej w tym roku Szwajcarzy ogłosili wprowadzenie do sprzedaży najwydajniejszego panelu fotowoltaicznego na rynku. Dwustronny moduł fotowoltaiczny Megasol typu szyba-szyba – model M500-HC-144-b RC GG U30b – ma moc nominalną 500 W, a jego sprawność ma wynosić rekordowe 23,2 proc. (sprawność na poziomie ogniw to 25,8 proc.), co jest zasługą wdrożenia technologii back-contact określonej przez szwajcarską firmę jako RearCon.

Zakupy zielonej energii

Saint-Gobain angażuje się w obszar energetyki odnawialnej także poprzez zabezpieczenie zakupów zielonej energii potrzebnej do zasilania swoich operacji. Koncern podjął zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku i mają temu służyć między innymi zakupy energii odnawialnej na podstawie umów PPA.

Jedną z takich umów francuska grupa zawarła ostatnio w Polsce. Saint Gobain kupi energię z farmy wiatrowej o mocy 52 MW, którą zbuduje deweloper Tion Renewables. 15-letni kontrakt będzie realizowany od 2025 roku, a Saint-Gobain pokryje dzięki niemu około 45 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną generowanego przez polski oddział.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.