Tion Renewables zawarł jedną z największych umów PPA w Polsce

Tion Renewables zawarł jedną z największych umów PPA w Polsce
fot. Tion Renewables AG

Długoterminowa umowa zakupu energii elektrycznej z farm wiatrowych należących do Tion Renewables AG obejmuje okres 15 lat. Grupa Saint-Gobain odkupi 100 proc. energii produkowanej przez 20 turbin wiatrowych o łącznej mocy około 52 MW.

Saint-Gobain w Polsce i Tion Renewables AG – operator sieci elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Europie o łącznej mocy zainstalowanej 159 MW (obecnie w trakcie zmiany nazwy z Pacifico Renewables Yield AG) – podpisały długoterminową umowę wirtualnego zakupu odnawialnej energii elektrycznej (PPA) z klauzulą „pay as produced”.

W ramach umowy 100 proc. zielonej energii elektrycznej produkowanej przez polskie lądowe farmy wiatrowe Tion Renewables będzie sprzedawane na rynku i wirtualnie rozliczane po stałej cenie z Saint-Gobain – francuskim koncernem przemysłowym produkującym materiały budowlane, m.in. szkło, plastik, wełnę izolacyjną i chemię budowlaną.

REKLAMA

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej z 20 turbin wiatrowych o mocy zainstalowanej około 52 MW – należących w Polsce do Tion Renewables – wynosi około 190 GWh. To oznacza, że zawarta przez firmy umowa PPA jest jedną z największych kiedykolwiek podpisanych w Polsce.

Według informacji Saint-Gobain ten 15-letni kontrakt, który będzie realizowany od 2025 roku, pokryje prawie 45 proc. zapotrzebowania firmy na energię elektryczną w naszym kraju.

REKLAMA

Zielona transformacja Saint-Gobain

Francuski koncern wyznaczył sobie cel osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, m.in. poprzez zawieranie długoterminowych korporacyjnych umów PPA. Według informacji Saint Gobain zrównoważone wyroby i usługi stanowią 72 proc. sprzedaży grupy.

Podpisanie tej ważnej dla Grupy Saint-Gobain w Polsce umowy jest dowodem konsekwentnej realizacji naszego celu nadrzędnego: „Making the world a better home” oraz planu strategicznego Grow&Impact w obszarze naszej troski o ludzi i planetę – mówi Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie. – Poprzez takie i inne działania będziemy systematycznie obniżać wpływ naszej działalności przemysłowej oraz wytwarzanych wyrobów na środowisko naturalne.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.