Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon
QCells

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych JinkoSolar pochwalił się kolejnym rekordem sprawności ogniwa wykonanego z wykorzystaniem technologii TOPCon  (Tunnel Oxide Passivated Contact). Tego rodzaju ogniwa mają spore szanse, aby stać się wkrótce dominującą technologią w przemyśle fotowoltaicznym, stanowią bowiem wydajniejszą alternatywę dla ogniw typu PERC.

Przed rokiem JinkoSolar ogłosił uzyskanie sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon typu N na poziomie 25,4 proc. W kwietniu br. ten jeden z największych na świecie producentów ogniw poprawił swój wynik do 25,7 proc. i – jak zapewniał – był to światowy rekord sprawności ogniw TOPCon.

Jak wyjaśniała wówczas chińska firma, poprawa sprawności ogniwa była możliwa dzięki zastosowaniu dodatkowych procesów, związanych m.in. z zaawansowaną dyfuzją, częściowo transparentną metalizacją i autorską technologią JinkoSolar określaną jako HOT (ograniczającą negatywny wpływ zjawiska LID), a także z kilkoma ulepszeniami w zakresie zastosowanych materiałów.

REKLAMA

Co istotne, kolejne postępy zostały osiągnięte na ogniwach w produkcyjnych rozmiarach, o długości boku 182 mm – a więc zgodnych ze standardami stosowanymi w seryjnej produkcji ogniw JinkoSolar.

Teraz JinkoSolar raportuje kolejne postępy w tym zakresie i przekroczenie progu sprawności 26 proc.

Nowy rekord potwierdzony w testach

Chiński producent podał, że sprawność dostarczonego przez niego ogniwa TOPCon typu N wyniosła 26,1 proc. Została ona zmierzona w testach przeprowadzonych przez chiński Narodowy Instytut Metrologii.

JinkoSolar informuje, że osiągnięcie kolejnego progresu było możliwe dzięki wdrożeniu nowych technik pasywacji, nowej powłoki krzemowej charakteryzującej się zwiększoną transparentnością oraz nowej techniki zapewniającej ultracienką metalizację.

 

Chiński producent już od dłuższego czasu sygnalizuje, że technologia TOPCon będzie odgrywać coraz większą rolę w produkcji jego ogniw i modułów PV.

REKLAMA

Rozwój linii produkcyjnych

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku JinkoSolar miał zwiększyć zdolności produkcyjne ogniw TOPCon do 16 GW w skali roku, a w budowie były kolejne linie: 8 GW w fabryce w Hefei oraz 11 GW w zakładzie w Haining.

Całkowite moce produkcyjne chińskiej firmy, jeśli chodzi o ogniwa, na koniec tego roku mają wzrosnąć do 55 GW, a w przypadku modułów – do 65 GW.

Sprawność osiągana na ogniwach TOPCon pochodzących z seryjnej produkcji ma wynosić przeciętnie 24,8 proc.

Do JinkoSolar należy też rekord sprawności modułu bazującego na ogniwach TOPCon, który trafił już do seryjnej produkcji. Moduł o mocy 585 MW, który oferuje chińska firma, ma sprawność rzędu 22,65 proc. Na globalnym rynku PV większą sprawność wykazywać ma – według rankingu prowadzonego przez serwis Taiyang – tylko jeden panel fotowoltaiczny. Chodzi o moduł firmy Maxeon (ex-Sunpower) o sprawności wynoszącej 22,8 proc.

Rekordowa sprawność modułu

Nad wdrożeniem na rynek ogniw i modułów TOPCon pracują także inni czołowi chińscy producenci.

W ubiegłym miesiącu rekord sprawności w zakresie technologii TOPCon, ale na poziomie powierzchni apertury modułu fotowoltaicznego ogłosiła Trina Solar.

Chińska firma podała, że w testach wykonanych przez niemiecki instytut TÜV Nord została zmierzona rekordowa sprawność dostarczonego przez nią modułu o mocy przekraczającej 600 W. Sprawność powierzchni apertury tego modułu wyniosła aż 24,24 proc.

Osiągnięcie tego wyniku było możliwe dzięki postępom, które Trina Solar odnotowała w zakresie rozwoju ogniw TOPCon typu N. W marcu tego roku chiński producent podał, że na wykonanym przez niego ogniwie tego rodzaju, o rozmiarach 210 x 210 mm, została zmierzona sprawność 25,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.