Nowa dachówka solarna „made in Germany”

Nowa dachówka solarna „made in Germany”
Creaton

Niemiecki producent dachówek Creaton we współpracy z firmą Autarq zaprojektował nową dachówkę solarną. Jak zapewnia, jest ona łatwa w instalacji i współpracuje ze wszystkimi popularnymi falownikami fotowoltaicznymi.

Rezultatem współpracy niemieckiej firmy Creaton wytwarzającej dachówki ceramiczne z producentem dachówek solarnych Autarq jest nowy produkt o nazwie Creaton PV-Autarq. Bazuje on na gładkiej dachówce ceramicznej Creaton Domino. To właśnie ona stanowi nośnik dla małych monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych dostarczanych przez Autarq.

Parametry dachówki solarnej

REKLAMA

Cześć solarna jest pokryta szkłem hartowanym o grubości 3,2 mm. Pojedyncza dachówka ma moc 10 Wp i charakteryzuje się gęstością mocy na poziomie 120 W/m2. Z reguły na 1 m2 wykorzystuje się 12 dachówek. System solarny, zdaniem producenta, ma tracić maksymalnie około 0,5 proc. wydajności rocznie.

Dachówka solarna może pracować w zakresie temperatur od -40 do +85 st. C. Wytrzymałość mechaniczna pojedynczej sztuki jest na poziomie charakterystycznym dla większości dostępnych na rynku standardowych paneli fotowoltaicznych i wynosi 5400 Pa.

REKLAMA


Trwałość i bezpieczeństwo produktu zostały potwierdzone poprzez uzyskanie zgodności z normami IEC 61215 oraz IEC 61730. Dachówka Creaton PV-Autarq jest objęta 25-letnią gwarancją.

Łatwy montaż

Poszczególne płytki łączone są w sposób szeregowy, a całe okablowanie schowane jest pod powierzchnią dachówki. Producent podkreśla prosty sposób montażu, który powinien być zrozumiały również dla osoby bez wykształcenia elektrycznego.

Creaton PV-Autarq można kupić za pośrednictwem firm dekarskich. System jest instalowany przez dekarzy przy wparciu technicznym zespołu Autarq Academy.

Co ciekawe, Autarq na swojej stronie podaje informację, że dachówki Creaton PV-Autarq mogą spełniać wymagania konserwatorów budynków, co umożliwiłoby dostarczanie zielonej energii za pośrednictwem tej technologii również do budynków poddanych szczególnej ochronie.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.