Niemcy znoszą ograniczenia dla prosumentów

Niemcy znoszą ograniczenia dla prosumentów
Conergy

Po znaczącym podniesieniu stawek za energię wytwarzaną z fotowoltaiki należącej do prosumentów oraz po zwolnieniu ich z podatków niemieckie władze wdrożą kolejne regulacje, które zwiększą atrakcyjność inwestycji w małe instalacje fotowoltaiczne.

W wyniku decyzji niemieckich władz, których celem jest przyspieszenie inwestycji w fotowoltaikę, dachowe systemy fotowoltaiczne instalowane od sierpnia tego roku w Niemczech zostały objęte znacznie korzystniejszymi taryfami za sprzedaż energii niż instalacje zarejestrowane wcześniej.

Nowe taryfy dla prosumentów, którzy uruchomili swoje instalacje od początku sierpnia, uwzględniają stawkę za energię oddawaną do sieci z instalacji o mocy do 10 kW na poziomie 0,086 euro/kWh (0,41 zł/kWh), a w przedziale 10–40 kW wdrożona została taryfa wynosząca 0,075 euro/kWh (0,36 zł/kWh).

REKLAMA

Inne taryfy zostały wprowadzone dla właścicieli mniejszych instalacji, którzy będą wprowadzać do sieci całość wytwarzanej energii – co ma zachęcić do konsumpcji części energii na własny użytek. Ci z nich, którzy mają systemy o mocy do 10 kW,  otrzymają 0,048 euro/kWh (0,23 zł/kWh). Z kolei właściciele systemów o mocy do 40 kW mają otrzymywać 0,038 euro/kWh (0,18 zł/kWh).

 

Nowe niemieckie prawo zakłada ponadto ułatwienie procesu przyłączeniowego. Operatorzy sieci mają uruchomić internetowe platformy, aby rejestracja nowych instalacji mogła się odbywać w trybie online.

REKLAMA

Prosumenci bez podatku

Jedną z decyzji na korzyść energetyki prosumenckiej w Niemczech było zniesienie przez rząd federalny podatku VAT naliczanego dotychczas przy zakupie i instalacji systemów fotowoltaicznych oraz magazynów energii, które zostaną zamontowane w budynkach mieszkalnych lub obiektach użyteczności publicznej.

Berlin zdecydował ponadto, że zwolni od początku 2023 roku z podatku dochodowego sprzedaż energii produkowanej przez mniejsze instalacje fotowoltaiczne o mocy do 30 kW montowane na domach jednorodzinnych czy budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także instalacje o mocy do 15 kW przypadające na gospodarstwo domowe lub firmę – montowane w budynkach wielorodzinnych oraz budynkach posiadających jednocześnie funkcje mieszkalne i gospodarcze.

Koniec z zasadą 70 proc.

Następna zmiana, która zostanie wdrożona na niemieckim rynku małych elektrowni fotowoltaicznych, zakłada zniesienie ograniczenia, jeśli chodzi o maksymalny udział energii wysyłanej do sieci. O ile zarejestrowane wcześniej systemy mogły dotąd wyeksportować maksymalnie 70 proc. wytworzonej energii, o tyle elektrownie PV uruchomione od połowy zeszłego miesiąca nie będą mieć tego ograniczenia.

Od początku przyszłego roku ograniczenie w wysyłaniu energii do sieci zostanie zniesione dla wszystkich instalacji fotowoltaicznych o mocy do 7 kW. Natomiast w przypadku większych systemów PV o mocy w przedziale 7–30 kW ograniczenie nie będzie stosowane, jeśli zostanie zainstalowany inteligentny licznik.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.