Dachowa fotowoltaika zwraca się średnio w 6–9 lat

Dachowa fotowoltaika zwraca się średnio w 6–9 lat
Bill Mead, Unsplash

W ostatniej dekadzie koszty inwestycji w dachowe systemy fotowoltaiczne spadły przeciętnie o 60 proc. O ile okres zwrotu w panele fotowoltaiczne na poszczególnych rynkach różni się w zależności od lokalnych cen energii z sieci czy oferowanych systemów wsparcia, o tyle według analityków Global Solar Council w skali globalnej możemy obecnie mówić o zwrocie z inwestycji przeciętnie w czasie od 6 do 9 lat.

Według szacunków Global Solar Council w latach 2010–2021 koszty inwestycji w dachowe elektrownie fotowoltaiczne zmalały na świecie przeciętnie o 60 proc. Dzięki temu spadkowi, któremu towarzyszy wzrost cen energii z sieci, fotowoltaika stała się świetnym sposobem nie tylko na dekarbonizację, ale także na ograniczanie kosztów energii w gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach.

„Tak jak w przypadku komputerów, telewizorów, telefonów komórkowych korzyści skali na rynku solarnym zapewniły dramatyczny spadek kosztów, redukując zarówno koszty energii, jak i emisje CO2” – komentuje Global Solar Council.

REKLAMA

Przykład zza oceanu

Pokazując spadek kosztów inwestycji w dachową fotowoltaikę, eksperci Global Solar Council podają przykład rynku PV w Stanach Zjednoczonych (gdzie koszty inwestycji w dachowe panele fotowoltaiczne należą do najwyższych na świecie – red.).

 

REKLAMA

W tym roku prosumenci instalujący domowe elektrownie fotowoltaiczne w Stanach Zjednoczonych mają za nie płacić około 18–20 tys. dol. (Global Solar Council nie podaje mocy takich systemów, informuje jedynie, że w 2021 roku system fotowoltaiczny dla domowego prosumenta w USA kosztował przeciętnie około 857 dol./kW).

To oznacza koszt na poziomie 2,75–3,35 dol./W. Jednak uwzględnienie federalnej ulgi podatkowej zapewnia spadek ceny takich systemów fotowoltaicznych do 12–14 tys. dol. – co daje spadek cen o około 80 proc. w porównaniu z cenami domowych systemów PV z roku 2010, kiedy trzeba było za nie zapłacić w USA jeszcze ponad 50 tys. dol.

Wyższe ceny fotowoltaiki w 2021 roku

Global Solar Council odnotowuje, że w ostatnim roku globalny rynek fotowoltaiczny musiał się liczyć – pierwszy raz od wielu lat – ze wzrostem cen komponentów potrzebnych do budowy elektrowni fotowoltaicznych. Spowodowane było to wzrostem kosztów surowców oraz logistyki.

Rosnące ceny materiałów, które mają spory udział w finalnej cenie dachowych systemów fotowoltaicznych, sprawiły, że w ubiegłym roku takie systemy podrożały – według szacunków Global Solar Council – przeciętnie o 16 proc.  

Analitycy Global Solar Council podkreślają, że rosnące ceny nie zahamowały wzrostu globalnego rynku fotowoltaicznego, który co roku buduje coraz więcej elektrowni fotowoltaicznych.

„Biorąc pod uwagę coraz większą dostępność kosztową energii słonecznej oraz rosnące ceny paliw kopalnych, nawet przy okresowym wzroście cen fotowoltaiki jest ona cały czas bardzo konkurencyjna, a okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi przeciętnie od 6 do 9 lat – w zależności od dostępnych zachęt oraz taryf przysługujących za wprowadzane do sieci nadwyżki energii” – komentuje Global Solar Council.

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.