Zduńska Wola synchronizuje fotowoltaikę z planem lekcji w szkole

Zduńska Wola synchronizuje fotowoltaikę z planem lekcji w szkole
fot. andreas160578/Pixabay

Samorząd w Zduńskiej Woli chce wykorzystać sztuczną inteligencję do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół. Miasto zamierza wprowadzić jako pierwsze na świecie zeroemisyjny system edukacji podstawowej.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli rozpoczęły się testy narzędzia informatycznego zaprojektowanego przez polski start-up. Wykorzystuje ono sztuczną inteligencję do monitorowania w czasie rzeczywistym zużycia prądu i jego produkcji z fotowoltaiki.

Do systemu wprowadzono plan lekcji szkoły. Algorytmy sprawdzą, czy np. rozpoczęcie zajęć pół godziny wcześniej pozwoli zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, co oznaczałoby mniejszy pobór prądu z sieci i oszczędności.

REKLAMA

Docelowo Zduńska Wola zamierza zamontować panele PV we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach i stworzyć pierwszy na świecie neutralny klimatycznie system wczesnej edukacji.

Jak wszystkie samorządy, również Zduńska Wola coraz boleśniej odczuwa skutki rosnącej inflacji. Szczególnie mocno uderza w nas wzrost cen energii elektrycznej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Innowacyjny samorząd

Prezydent miasta podkreśla, że chce sięgnąć po nowatorskie sposoby zarządzania zużyciem energii. W tym roku gmina Zduńska Wola – obok gmin Czerwonak, Szprotawa i Katowice oraz powiatu tarnowskiego i województwa kujawsko-pomorskiego – została laureatem konkursu Innowacyjny Samorząd 2022, organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.

Polskim start-upem wspierającym Zduńską Wolę w realizacji pilotażowego projektu w szkole podstawowej jest  firma Clenastock.

Opracowaliśmy oparte na sztucznej inteligencji narzędzie informatyczne, które w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie prądu w domach, firmach czy instytucjach. Analizując wiele danych, nasz system przedstawia rekomendacje, które pozwalają realnie zmniejszyć zużycie prądu – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, współzałożycielka Clenastock.


REKLAMA

Ile energii zużywa uczeń?

System Clenastock działa w Szkole Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli od początku października br. Zbiera dane o poborze energii z sieci i o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Pomiary z liczników przesyłane są przez internet do chmury i poddawane analizie w systemie Cleanstock.

Do narzędzia wprowadzono plan lekcji szkoły, dzięki czemu system w czasie rzeczywistym oblicza zużycie energii na jednego ucznia. Algorytmy sprawdzą też, czy zmiany w funkcjonowaniu szkoły, np. rozpoczęcie zajęć pół godziny wcześniej, pozwoliłoby zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z paneli PV.

Pilotażowo systemy fotowoltaiczne zainstalowaliśmy w trzech szkołach i już widzimy realną oszczędność na rachunkach za prąd. W najbliższym czasie panele będziemy montować w kolejnych placówkach oświatowych – zapowiada Konrad Pokora.

Zeroemisyjna edukacja

Cleanstock ma podpowiedzieć miastu, jak zwiększyć wykorzystanie energii słonecznej. Poza pomiarem zużycia energii elektrycznej i jej produkcji z fotowoltaiki system oblicza także w czasie rzeczywistym ślad węglowy.

Kiedy podczas jednego ze spotkań roboczych w zduńskowolskim urzędzie omawialiśmy nasz pilotaż, narodziła się idea zbudowania w Zduńskiej Woli zeroemisyjnego systemu edukacji przedszkolnej i podstawowej. Będzie to możliwe, jeśli połączymy siły – miasto zainstaluje panele fotowoltaiczne na budynkach, a Cleanstock dokona analiz i przedstawi rekomendacje – opowiada Elżbieta Häuser-Schöneich.

Po ich wdrożeniu oraz zrealizowaniu projektów carbon offsetowych, w których skompensujemy niewielką ilość wyprodukowanego CO2, Zduńska Wola będzie mogła pochwalić się certyfikatem zeroemisyjności przedszkoli i szkół. Byłby to pierwszy taki przypadek na świecie! – podkreśla współzałożycielka start-upu.

Cleanstock zamierza pomóc w osiągnięciu zeroemisyjności nie tylko szkołom w Zduńskiej Woli. Celem firmy jest wdrożenie systemu i doprowadzenie do zeroermisyjności aż 10 tys. szkół na całym świecie.

To nasze społeczne zobowiązanie w perspektywie 2025 roku. Ideę zaprezentowaliśmy na World Urban Forum w Katowicach. O projekcie rozmawialiśmy również z uczestnikami World Green Economy Summit w Dubaju. Zduńska Wola będzie europejskim liderem tego przedsięwzięcia – zaznacza Elżbieta Häuser-Schöneich.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.