Orlen z dofinansowaniem na farmę fotowoltaiczną

Orlen z dofinansowaniem na farmę fotowoltaiczną
Energa

Orlen Południe otrzymał ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania na budowę farmy fotowoltaicznej w Rybniku. Środki w postaci pomocy zwrotnej przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Orlen Południe SA pozyskał dofinansowanie pochodzące z poddziałania 1.1.1: Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Spółka zbuduje dzięki dofinansowaniu farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW, w której zostanie wykorzystane około 5400 paneli, 17 falowników, kontenerowa stacja transformatorowa o mocy 2500 kVA oraz rozdzielnice. 

REKLAMA

Instalacja ma produkować rocznie około 2,158 GWh energii elektrycznej, która w całości trafi na sprzedaż.

Farma fotowoltaiczna w Rybniku zostanie podłączona do sieci Tauron Dystrybucja i ma zostać oddana do użytku za rok. Cała inwestycja będzie kosztować około 6,8 mln zł.

 

REKLAMA

Farma PV w Sokółce „pod klucz”

Orlen prowadzi również inne projekty związane z montażem fotowoltaiki, w tym realizuje instalacje, które mają zasilać jego infrastrukturę paliwową. Najbliższy realizacji jest projekt w Sokółce na Podlasiu, który obejmuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1,25 MW.

Kontrakt na wykonanie tej farmy fotowoltaicznej „pod klucz” zdobyła spółka ML System. Wartość zamówienia wynosi 4,5 mln zł netto i obejmuje ono – oprócz budowy samej farmy PV – także modernizację przyłącza do sieci oraz budowę jednej kontenerowej stacji transformatorowej nN/SN wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Złożą się na nią m.in.: kanalizacja telekomunikacyjna służąca do ułożenia m.in. sieci teleinformatycznej, system nadzoru pracy elektrowni, rozdzielnice SN oraz Nn wraz z wyposażeniem, linie kablowe niskiego i średniego napięcia, monitoring terenu, oświetlenie obiektu, plac manewrowy oraz instalacje ochronne.

Instalacje fotowoltaiczne przy obiektach Orlenu

Wkrótce przy obiektach Orlenu mają się pojawić kolejne farmy fotowoltaiczne. W zeszłym roku Orlen Projekt i Energa Invest, spółki z grupy kapitałowej Orlen, przystąpiły do opracowania koncepcji i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW.

Inwestycje mają zostać zrealizowane m.in. w terminalach paliwowych w Ostrowie Wielkopolskim, Żurawicy, w zakładach produkcyjnych w Płocku i Trzebini oraz we włocławskim Anwilu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.