PGE ma pozwolenie na budowę trzech nowych farm fotowoltaicznych

PGE ma pozwolenie na budowę trzech nowych farm fotowoltaicznych
fot. BayWa

Farmy solarne PGE Polskiej Grupy Energetycznej powstaną na Lubelszczyźnie, w gminie Chełm. Będą to trzy sąsiadujące ze sobą instalacje: PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3.

Farmy solarne Żółtańce budowane przez spółkę PGE Energia Odnawialna osiągną łączną moc zainstalowaną 15 MW. Powstaną na wydzierżawionych przez PGE 18 hektarach gruntów.

Postępowanie przetargowe na realizację inwestycji ma być ogłoszone w ciągu najbliższych trzech miesięcy. PGE planuje podpisać umowę z wykonawcami do połowy 2023 roku i uruchomić farmy fotowoltaiczne w drugim kwartale 2024 roku.

REKLAMA

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, spółka jeszcze w tym roku uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Projekty te w 2021 roku wygrały aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Także do końca bieżącego roku spółka zamierza uzyskać pozwolenia na budowę elektrowni PV o łącznej mocy około 260 MW.

Ponad 300 MW w fotowoltaice w przyszłym roku

Strategia PGE zakłada, że do 2050 roku cała grupa kapitałowa PGE osiągnie neutralność klimatyczną dzięki realizacji inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu jest program rozwoju fotowoltaiki. Przewiduje on zbudowanie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW.

REKLAMA

 

Aby osiągnąć te cele, PGE Energia Odnawialna ma rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej. W przyszłym roku zamierza oddać do użytku 24 instalacje – zarówno elektrownie 1-MW, jak i farmy o mocy 2, 5, 6, 8 i 25 MW.

Największy projekt powstanie na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Będzie to instalacja o mocy 153 MW składającą się z trzech farm: PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 i PV Jeziórko 3. Pierwszy jej etap, o mocy 100 MW, powstanie do końca 2023 roku.

Obecnie PGE Energia Odnawialna ma w swoim portfelu 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,5 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.