Chiny przekroczą 0,5 TW mocy w produkcji ogniw i modułów PV

Chiny przekroczą 0,5 TW mocy w produkcji ogniw i modułów PV
fot. Longi Solar

Według danych firmy analitycznej Asia Europe Clean Energy (Solar) Advisory łączne roczne moce produkcyjne Chin w zakresie ogniw i modułów fotowoltaicznych mogą osiągnąć 600 GW na koniec 2022 roku. Zeszły rok Państwo Środka zamknęło z wynikiem 361 GW.

O najnowszych danych na temat chińskiej produkcji ogniw i modułów PV, przekazanych przez Asia Europe Clean Energy (Solar) Advisory (AECEA), informuje „pv magazine”. Większa część ze spodziewanych 600 GW mocy w chińskich ogniwach i modułach PV dotyczyć ma nowej generacji wysokowydajnych modułów produkowanych z wykorzystaniem ogniw słonecznych typu N opartych na technologii TOPCon  (Tunnel Oxide Passivated Contacts) oraz paneli bazujących na ogniwach wielozłączowych HJT (Heterojunction).

AECEA podaje, że plany rozbudowy mocy produkcyjnych związanych z ogniwami i modułami bazującymi na TOPCon przekraczają 220 GW, natomiast w przypadku technologii ogniw HJT chiński przemysł fotowoltaiczny ma zbliżać się do granicy 150 GW.

REKLAMA

Wynik lepszy o 50 proc. r/r

W tym roku chińska produkcja polikrzemu, płytek, ogniw i modułów fotowoltaicznych pobiła już wynik z ubiegłego roku o około 50 proc.

Do czerwca wysyłki modułów TOP 10 producentów przekroczyły granicę 100 GW, a do końca września mogą osiągnąć 140–150 GW (2021: 133 GW)” – podała firma analityczna.

Według szacunków AECEA zdolności produkcyjne polikrzemu w Chinach powinny wzrosnąć z około 530 tys. Mt na koniec 2021 roku do nawet 1,2 mln Mt w 2022 roku. W kolejnych latach wartość ta ma stale się zwiększać – do 2,5 mln Mt w 2023 oraz 4 mln Mt w 2024 roku.

REKLAMA

 

Wzrosty wbrew obawom

Tak wysokie wyniki produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych w Chinach, jakie szacuje AECEA, nie były oczywiste do osiągnięcia w kryzysowej sytuacji, z którą boryka się globalna gospodarka, potęgowanej jeszcze zjawiskami naturalnymi. W sierpniu br. pojawiła się informacja, że producenci paneli fotowoltaicznych i ich komponentów w Chinach ograniczają produkcję ze względu na przerwy w dostawach energii spowodowane suszą i ograniczoną pracą elektrowni wodnych. Dotyczyło to fabryk zlokalizowanych w południowo-wschodniej części Chin, szczególnie w prowincji Syczuan, w której miksie energetycznym kluczową rolę odgrywa hydroenergetyka.

O ograniczeniach w pracy linii produkcyjnych informowali wówczas czołowi producenci polikrzemu, m.in. Tongwei i GCL-Poly Energy, a także koncern Jinko Solar, do którego należy 12 fabryk, z czego tylko cztery znajdują się poza południowo-wschodnimi Chinami.

Jinko Solar w ubiegłorocznym rankingu największych światowych producentów paneli fotowoltaicznych zajął czwarte miejsce, jendak w pierwszej połowie tego roku okazał się już globalnym liderem w zakresie dostaw modułów. W TOP 10 za 2021 rok znalazły się tylko dwie firmy spoza Chin. Pierwsze miejsce należało do Longi Solar (podobnie jak w roku 2020), drugie ex aequo zajęły Trina Solar i JA Solar.

Więcej informacji na ten temat w artykule: Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2021 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.