Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2021 roku

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2021 roku
Solar World

W pierwszej dziesiątce największych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży zrealizowanej w ubiegłym roku jest tylko dwóch producentów, którzy wywodzą się spoza Chin. Numerem jeden, który znowu wyraźnie odskoczył konkurencji, pozostał – podobnie jak w 2020 roku – Longi Solar.

Firma specjalizująca się w analizach rynku fotowoltaicznego – InfoLink – opublikowała zestawienie największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie, biorąc pod uwagę sprzedaż zanotowaną w 2021 roku.

Liderem rankingu – podobnie jak w 2020 roku – jest chiński Longi Solar, który znowu zostawił daleko w tyle konkurencję.

REKLAMA

Longi Solar był również wyraźnym liderem wśród producentów paneli fotowoltaicznych w 2020 roku. Wówczas chińska firma sprzedała moduły (wyłącznie monokrystaliczne) o łącznej mocy aż 24,53 GW, poprawiając wynik z wcześniejszego roku aż o 223,9 proc. Drugi w rankingu za 2020 rok Jinko Solar odnotował sprzedaż niemal o 6 GW niższą.

Jak teraz podaje InfoLink, sprzedaż Longi w 2021 roku okazała się o 10 GW wyższa od sprzedaży odnotowanej przez sklasyfikowanych ex aequo na drugim miejscu producentów Trina Solar i JA Solar (firmy nie ogłosiły jeszcze dokładnych wyników sprzedaży za ubiegły rok).

Czwarte miejsce przypadło firmie Jinko Solar, która w porównaniu do zestawienia za 2020 rok zanotowała spadek o dwie pozycje.

Piąty był Canadian Solar, szóste miejsce zajął Risen Energy, a na siódmej pozycji został sklasyfikowany jeden z dwóch producentów w pierwszej dziesiątce, których siedziba mieści się poza Chinami – koreańska Hanwha Q Cells – chociaż w Państwie Środka skoncentrowana jest znaczna część jej produkcji.

REKLAMA

Ósme miejsce przypadło amerykańskiej firmie First Solar, która jako jedyny w gronie liczących się na świecie producentów paneli nie bazuje na technologii ogniw wykonanych z krzemu krystalicznego. First Solar od lat konsekwentnie stawia na cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne bazujące na tellurku kadmu.

Na dziewiątym miejscu znalazł się producent, który wiele lat temu – podobnie jak First Solar – zdobywał pozycję lidera rankingu największch producentów paneli na świecie – chiński Suntech, natomiast pierwszą dziesiątkę zamyka Astronergy.

Komentując sytuację w przemyśle fotowoltaicznym w ubiegłym roku, InfoLink podkreśla dalszą koncentrację na rynku producentów paneli, która w 2021 roku miała jeszcze się nasilić.

Według analityków InfoLink, w ubiegłym roku pierwsza dziesiątka największych producentów modułów wygenerowała sprzedaż na poziomie około 160 GW, czyli zagospodarowała ponad 90 proc. globalnego popytu ocenionego na 172,6 GW.

W ostatnich latach udział pierwszej dziesiątki w globalnym rynku PV miał tymczasem wynosić około 70-80 proc.

InfoLink podkreśla jeszcze inny trend, który dało się zauważyć na rynku fotowoltaicznym w ubiegłym roku. Już ponad 60 GW sprzedanych modułów, które dostarczyła pierwsza „10” największych producentów, to moduły charakteryzujące sie dużymi rozmiarami. Sprzedaż takich modułów w drugiej połowie 2021 r. miała ulec podwojeniu w stosunku do sprzedaży z pierwszej połowy ubiegłego roku.

Ogółem tego rodzaju panele fotowoltaiczne odpowiadały w ubiegłym roku za około 40 proc. sprzedaży największych producentów (nie licząc sprzedaży wygenerowanej przez First Solar).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.