Algi zwiększą wydajność paneli fotowoltaicznych

Algi zwiększą wydajność paneli fotowoltaicznych
fot. Bruno /Germany- Pixabay

Szwedzki start-up twierdzi, że opracowany przez niego materiał na bazie alg może poprawić wydajność paneli fotowoltaicznych nawet o 4 proc. W planach jest uruchomienie masowej produkcji.

Swedish Algae Factory, szwedzki start-up, w ramach projektu Sunalgae Life opracował materiał o nazwie Algica, który można potencjalnie stosować w produkcji konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych oraz cienkowarstwowych ogniw PV. Jego wykorzystanie może zwiększyć wydajność pracy modułów PV o 4 proc., a ogniw cienkowarstwowych – aż o 36 proc.

Wartość projektu Sunalgae Life wynosi niemal 4 mln dolarów. W ramach testów materiał na bazie alg (a konkretnie muszle okrzemków) dodawane były do enkapsulatu wykorzystywanego przy produkcji tradycyjnych modułów fotowoltaicznych oraz do powłoki antyrefleksyjnej stosowanej w wytwarzaniu szkła do modułów cienkowarstwowych. Korzyści, jakie dają algi, mają wynikać m.in. z ich zdolności do manipulacji światłem, w tym blokowania światła ultrafioletowego (UV).

REKLAMA

Wyniki badań miały zostać potwierdzone przez zewnętrzne instytuty poprzez wykonanie tzw. testów flash. Polegają one na chwilowym naświetlaniu modułów światłem o zadanym natężeniu i pomiarze mocy modułu oraz pozostałych jego parametrów technicznych.


Niższa degradacja paneli

Jak podaje portal „PV Magazine”, naukowcy twierdzą, że wykorzystane muszle okrzemków (alg) mogą także przyczyniać się do zmniejszenia degradacji paneli fotowoltaicznych, która wynika m.in. z promieniowania UV. W końcowym rozrachunku może to zmniejszyć koszt takich paneli PV nawet o 3,9 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi panelami produkowanymi obecnie. 

REKLAMA

Zespół Swedish Algae Factory prowadzi pilotażowy program poprzedzający masową produkcję modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem materiału na bazie alg. W nowym zakładzie szwedzki start-up ma być w stanie produkować początkowo 0,5 tony swojego materiału rocznie, później zamierza zwiększyć produktywność do 1 tony w skali roku.

Badacze podkreślają również, że materiał Algica jest produkowany w sposób zrównoważony. W ramach procesu produkcyjnego dochodzi do oczyszczania wody, której cenne składniki są poddawane procesom metabolicznym przez żyjące w niej algi. Dwutlenek węgla jest pochłaniany, a efektem ubocznym jest synteza cennej biomasy, którą badacze dalej wykorzystują.

Zastosowanie alg w magazynowaniu energii

Oprócz potencjału alg w produkcji modułów fotowoltaicznych zespół Swedish Algae Factory widzi także szansę na ich zastosowanie w procesach magazynowania energii. Jak twierdzi, komercyjne akumulatory litowo-jonowe wykorzystują anody grafitowe, przy czym pojemność właściwa grafitu jest niska – około 400 mAh/gram. Z kolei krzemionka ma pojemność właściwą na poziomie 1950 mAh/gram, co predestynuje ją do wykorzystania w procesach zwiększania pojemności baterii li-ion.

Pracę nad tą technologią prowadzone są w ramach projektu SUSTBATT, częściowo finansowanego przez Unię Europejską.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.