Orlen zakończył budowę farmy PV w warmińsko-mazurskim

Orlen zakończył budowę farmy PV w warmińsko-mazurskim
fot. Energa

Największa farma fotowoltaiczna grupy Orlen powstała w okolicach Wielbarka w województwie warmińsko-mazurskim. Jej łączna moc zainstalowana wynosi 62 MW. Pełne zdolności produkcyjne instalacja osiągnie w pierwszym kwartale 2023 roku po uruchomieniu dodatkowej infrastruktury energetycznej.

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku, będąca jednym z największych tego rodzaju obiektów w kraju, został zrealizowany przez firmę Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy Orlen.

Na farmę fotowoltaiczną składa się łącznie około 140 tys. paneli o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów. Farma powstała na obszarze 119 hektarów, głównie na ziemiach niskiej klasy uprawnej. Jak podaje Orlen, budowa instalacji wymagała pozyskania 56 pozwoleń.

REKLAMA

100 MW w elektrowniach słonecznych

Farma fotowoltaiczna Wielbark zacznie pracować z pełną mocą w pierwszym kwartale przyszłego roku, po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych, które zwiększą potencjał przyłączeniowy i umożliwią bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii. Obecnie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

REKLAMA

 

Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce Grupy Orlen zainstalowane w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Ponad połowa energii ze źródeł niskoemisyjnych

Strategia Rozwoju Grupy Orlen do roku 2030 zakłada stałą rozbudowę nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych.

Dzięki konsekwentnym inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach tylko w drugim kwartale tego roku blisko 60 proc. z 2,7 TWh wyprodukowanej przez grupę Orlen energii pochodziło z nisko- i zeroemisyjnych źródeł – poinformował Daniel Obajtek.

Do końca obecnej dekady grupa Orlen chce osiągnąć moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach przekraczającą 2,5 GW. Aktualnie ma w swoim portfelu około 0,7 GW. Największą przygotowywaną obecnie inwestycją jest morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW. Ten projekt jest realizowany w ramach joint venture z kanadyjską firmą Northland Power, w którym Kanadyjczycy posiadają 49 proc. udziałów. Orlen chce stawiać także kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.