Produkcja energii ze słońca wzrośnie ponad 25-krotnie

Produkcja energii ze słońca wzrośnie ponad 25-krotnie
fot. JA Solar

Według raportu Statkraft już od 2035 roku słońce będzie największym źródłem energii na świecie. W 2050 roku fotowoltaika ma wytwarzać globalnie ponad 21 000 TWh energii elektrycznej, co oznacza 26-krotny wzrost względem obecnie notowanych wyników.

Analitycy Statkraft po raz siódmy kompleksowo przeanalizowali globalny rynek energii do 2050 roku i wyniki przedstawili w raporcie „Low Emissions Scenario”. Za technologię kluczową dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego uznali energię słoneczną. Jej potencjał ma pozwolić na istotne zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu i ograniczenie emisji.

Norweska spółka energetyczna przewiduje, że średni roczny przyrost mocy w fotowoltaice w Unii Europejskiej do 2030 roku wyniesie od 45 GW do 52 GW. Wynik ten mieści się w scenariuszu UE zawartym w dokumencie REPowerEU, który przewiduje 49 GW mocy ze źródeł odnawialnych rocznie.  

REKLAMA

Według Statkraft globalnie produkcja energii słonecznej w porównaniu ze stanem obecnym wzrośnie 26-krotnie w 2050 roku – do wartości ponad 21 000 TWh w skali roku, co odpowiada ponad 80 proc. dzisiejszego światowego zapotrzebowania na energię.

 

Na korzyść generacji ze słońca w zestawieniu z innymi technologiami OZE zdaniem Norwegów przemawia kilka argumentów: zdolność technologii solarnej do szybszego rozwoju, różnorodność zastosowań fotowoltaiki i wypracowany efektywny globalny łańcuch dostaw (choć obecnie bardzo silnie uzależniony od Chin).

Potencjał innych technologii OZE

REKLAMA

W szacunkach Statkraft cele określone w REPowerEU dla energetyki wiatrowej nie są osiągane. Nawet w ambitnym scenariuszu uzyskany wynik jest o około 17 proc. niższy od zakładanego przez UE. Zdaniem autorów raportu, aby osiągnąć przewidywaną moc w energetyce wiatrowej, rządy muszą nadać priorytetowe znaczenie tej technologii i skumulować wysiłki na rzecz sprawniejszego wydawania pozwoleń.

Jako największe na świecie odnawialne źródło energii elektrycznej, które jest jednocześnie sposobem na magazynowanie energii, raport wskazuje energetykę wodną. Podkreśla przy tym, że jest to jedno z niewielu rozwiązań, które potrafi zapewnić elastyczność dostaw w dłuższych okresach czasu. Elektrownie szczytowo-pompowe zdaniem Statkraft będą odgrywać istotną rolę w globalnym systemie energetycznym do 2050 roku.

Autorzy raportu podkreślają, że rozwój OZE napędzają obecnie głównie Chiny, które odpowiadają za 46 proc. światowej mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych. Na kolejnych miejscach są Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

W tegorocznym scenariuszu niskoemisyjnym pokazujemy, że choć jest to wyzwanie, to możliwe jest całkowite uniezależnienie się Europy od rosyjskiego gazu przed 2030 rokiem – głównie dzięki wykorzystaniu dojrzałych czystych technologii, takich jak pompy ciepła, energia słoneczna i wiatrowa, ale także większej efektywności energetycznej i dywersyfikacji dostaw gazu” – napisali autorzy raportu.

Szczegółowe prognozy Statkraft można znaleźć w raporcie pod tym linkiem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.