Drzewa fotowoltaiczne zasilą flotę elektryków

Drzewa fotowoltaiczne zasilą flotę elektryków
fot. RAW Charging

Londyński start-up Solar Botanic Tree oraz największy brytyjski dostawca ładowarek do pojazdów elektrycznych postawią 200 instalacji fotowoltaicznych na konstrukcjach przypominających drzewa. Nietypowe elektrownie PV będą zasilać stale powiększającą się flotę elektryków na Wyspach.

Pierwsze prace nad konstrukcją fotowoltaiczną w kształcie drzewa sięgają roku 2017. Od tamtego momentu firma SolarBotanic Tree we współpracy ze swoimi partnerami dopracowywała produkt, aby wdrożyć go na skalę komercyjną. Jednym z efektów tej pracy jest zawiązanie partnerstwa z RAW Charging, największym dostawcą rozwiązań z zakresu ładowania pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii.

W ramach porozumienia obie firmy wybudują pod wspólną marką 200 „fotowoltaicznych drzew”. Same konstrukcje dostarczy SolarBotanic Tree, natomiast urządzenia do ładowania elektryków zainstaluje RAW Charging. W dłużej perspektywie planowane jest również zaopatrzenie drzew solarnych w akumulatory RAW.

REKLAMA

Fabryka w planach

Dostawy fotowoltaicznych drzew rozpoczną się w połowie 2023 i zakończą w 2024 roku. Jest to jeden z większych projektów realizowanych przez SolarBotanic Tree. Jak poinformował Chris Shelley, dyrektor londyńskiego start-upu, projekt jest wart około 3 mln funtów (ok. 16,5 mln zł), a jego firma mimo dość wczesnej fazy zaawansowania produkcji na większą skalę jest gotowa, by takie zadania realizować.

 

REKLAMA

Chris Shelley podkreśla, że popyt na infrastrukturę do ładowania EV będzie drastycznie rosnąć i już dziś należy wdrożyć działania, aby mu sprostać. W związku z tym zarząd SolarBotanic Tree zaczął aktywnie poszukiwać lokalizacji dla swojego zakładu produkcyjnego.  

Drzewo fotowoltaiczne

Konstrukcja fotowoltaiczna w kształcie drzewa jest zbudowana z lekkich i bardzo wytrzymałych materiałów. Energia elektryczna generowana jest za pośrednictwem cienkowarstwowych ogniw PV, które ułożone są na konstrukcji przypominającej kształtem liść. Zastosowano również materiały piezoelektryczne, które dodatkowo mają podnieść wydajność produkcji prądu.

Pojedyncze drzewo ma posiadać moc do 5 kWp. SolarBotanic Trees wkazuje, że produkt będzie doskonale wyglądał i sprawdzał się w przestrzeniach jak: parki biznesowe, siedziby firm, hotele, lotniska, centra wystawiennicze, a także w sektorze mieszkaniowym.

Partnerami SolarBotanic Tree w rozwoju drzew fotowoltaicznych są m.in. Centrum Zaawansowanych Badań nad Produkcją (AMRC) na University of Sheffield, Centrum Zaawansowanych Badań nad Formowaniem (AFRC) na University of Strathclyde, Centrum Technologii Wytwarzania (MTC) z Wielkiej Brytanii oraz Brunel University London.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.