Copernic ma odpowiedź na problem z przyłączeniami fotowoltaiki

Copernic ma odpowiedź na problem z przyłączeniami fotowoltaiki
Unsplash

Firma Copernic Connect stworzyła model finansowania modernizacji sieci dystrybucyjnej kapitałem prywatnych inwestorów. Ma to być odpowiedź na rosnący problem odmowy wydawania warunków przyłączenia do sieci deweloperom elektrowni fotowoltaicznych. Projektem kieruje dr inż. Franciszek Buchta, który w przeszłości opracował metodę planowania rozwoju sieci przesyłowej 110 kV w PSE.

Niedawno Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, przyznała, że liczba odmów na wnioski o wydanie warunków przyłączenia dla inwestorów z rynku OZE gwałtownie rośnie; obecnie odrzucanych jest już nawet 60–80 proc. wniosków.

Copernic Connect przytacza słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina, który ocenił niedawno, że po przeprowadzeniu przez URE inwentaryzacji potrzeb modernizacji systemów dystrybucji okazało się, że w perspektywie najbliższej dekady na ten cel będzie potrzebne wydanie co najmniej 100 mld zł.

REKLAMA

Firmy zmodernizują infrastrukturę energetyczną?

Odpowiedzią na potrzebę modernizacji, która ma ułatwić dostęp do sieci dystrybucyjnych inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych, jest koncepcja opracowana przez firmę Copernic Connect. Polega ona na połączeniu sił podmiotów, których wnioski o warunki przyłączenia zostały odrzucone. Wspólnie z Copernic Connect mają one współfinansować inwestycje w infrastrukturę energetyczną.

Copernic deklaruje, że wśród partnerów znajdą się także fundusze inwestycyjne z Luksemburga, Litwy, Estonii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, które w swoich portfelach na całym świecie mają własne moce wytwórcze – zarówno słoneczne, jak i wiatrowe.

 

REKLAMA

Projekt koordynuje doktor nauk technicznych z zakresu elektroenergetyki i prezes zarządu Copernic Connect dr inż. Franciszek Buchta – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który w przeszłości opracował i wdrożył metodę planowania rozwoju sieci przesyłowej 110 kV w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE).

– Nasz pomysł dotyczy wniosków, które spełniają wszystkie warunki, w tym środowiskowe i te dotyczące zabudowy, a na ostatnim etapie nie uzyskują przyłączenia. Jesteśmy pierwszą prywatną firmą, która stworzyła model efektywnego finansowania projektów kapitałem prywatnych inwestorów. Dzięki temu będą oni mogli uzyskać przyłączenia swoich farm fotowoltaicznych do sieci i zwiększą udział energii odnawialnej w rynku energetycznym – mówi Franciszek Buchta.

5 GW mocy w projektach z odmową

– Mamy już skonsolidowanych około 5 GW mocy w farmach PV, które dostały odmowy. Skala projektów obniży na tyle koszt modernizacji przypadający na każdy wnioskowany 1 MW, że sfinansowanie modernizacji sieci przestanie być barierą. Chcemy, aby praca tysięcy ludzi i kapitał firm rozwijających sektor OZE nie poszły na marne, a ich projekty mogły jak najszybciej zasilić polską gospodarkę zieloną energią – wyjaśnia prezes Copernic Connect.

Copernic Connect zaznacza, że obok autorskiego modelu wdrażanego przez spółkę nadzieją na impuls dla rozwoju sieci jest rządowy projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Przeszedł on w pierwszej połowie października br. konsultacje i zakłada objęcie kluczowych inwestycji w sieć przesyłową przyspieszonymi procedurami administracyjnymi.

– To bardzo dobry kierunek. W połączeniu z naszym modelem pozyskiwania kapitału rysują się realne szanse na stopniowe rozwiązanie w Polsce problemu sieci jako wąskiego gardła rozwoju OZE. Mamy pełen potencjał analityczny, finansowy i wykonawczy dla przeprowadzania ekspertyz i modernizacji sieci dystrybucyjnej. Wierzymy, że polskie spółki dystrybucyjne i organy administracyjne będą chciały z niego skorzystać w naszym wspólnym interesie. Aktualnie rozpoczęliśmy już pierwsze rozmowy z sektorem publicznym – przekonuje Franciszek Buchta.

Copernic Connect jest częścią krakowskiej Grupy Copernic kierowanej przez Rahima Blaka i działającej w branży OZE od 2019 roku. Grupa realizuje projekty farm słonecznych, magazynów energii oraz kontraktowania zielonej energii w modelu cPPA dla biznesu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.