Deweloper elektrowni PV dodał 1 GW mocy do swojego portfolio

Deweloper elektrowni PV dodał 1 GW mocy do swojego portfolio
fot. Projekt Solartechnik

Należąca do Grupy Famur spółka Projekt Solartechnik (PST) osiągnęła na koniec września br. prawie 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy projektów solarnych na różnym etapie rozwoju. Od początku 2022 roku portfel zarządzanych przez PST realizacji fotowoltaicznych wzrósł o ponad 1 GW.

Jak informuje Projekt Solartechnik, na koniec trzeciego kwartału 2022 roku firma była w trakcie budowy w Polsce elektrowni słonecznych o mocy 141 MW, a kolejne 147 MW było w przygotowaniu do budowy. Dla projektów o łącznej mocy 750 MW spółka uzyskała warunki przyłączenia.

W okresie od stycznia do końca września 2022 roku portfel projektów fotowoltaicznych zarządzanych przez PST wzrósł o ponad 1 GW. Obecnie spółka ma prawie 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy projektów – na różnym etapie rozwoju – w tym około 309 MW z wygranymi aukcjami w latach 2019, 2020 i 2021.

REKLAMA

 

Szybki przyrost liczby projektów jest efektem skalowania biznesu, które trwa od początku zeszłego roku. Jest również potwierdzeniem silnej pozycji Projekt Solartechnik na polskim rynku OZE – mówi Maciej Marcjanik, prezes Projekt Solartechnik. – Jednocześnie rozwijamy działalność na rynku niemieckim i intensywnie pracujemy nad ekspansją zagraniczną na kolejne kraje.

Duże kontrakty PST

REKLAMA

Projekt Solartechnik specjalizuje się w wielkopowierzchniowych instalacjach fotowoltaicznych i farmach wiatrowych, oferuje także rozwiązania PV dla biznesu i zajmuje się sprzedażą gotowych elektrowni słonecznych. Działa nie tylko w Polsce, ale też na rynkach europejskich: w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech.

W tym roku firma realizuje jedną z największych transakcji w historii branży fotowoltaicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – sprzedaje portfel 184 MW wybudowanych projektów solarnych, za który pozyska prawie 750 mln zł. Kupującym jest spółka Spoleto, która należy do międzynarodowego producenta energii Alternus Energy Group. Umowa podpisana została w czerwcu br.

Konkretnie przedmiotem transakcji jest sprzedaż 100 proc. udziałów w 32 spółkach celowych, do których należą projekty farm PV – na różnym etapie rozwoju – o łącznej mocy 184 MW, a także budowa przez PST farm solarnych na bazie tych projektów.

Umowa z Alternus Energy Group jest pierwszą umową sprzedaży farm fotowoltaicznych zawartą przez PST od momentu wejścia do Grupy Famur w maju zeszłego roku.

Niedawno spółka poinformowała także o zawarciu umowy tzw. fizycznego cPPA ze spółką KGHM Polska Miedź, przewidującej dostawy energii elektrycznej do jednej z największych polskich spółek Skarbu Państwa. Energia ma być dostarczana z farmy fotowoltaicznej w Żukach, w gminie Turek, od początku 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.