KGHM z kontraktem na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej

KGHM z kontraktem na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej
fot. Projekt Solartechnik

Projekt Solartechnik i KGHM Polska Miedź podpisały korporacyjną umowę PPA na dostawy energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej w Żukach, w gminie Turek. Kontrakt przewiduje fizyczną dostawę energii od początku 2023 roku.

Zgodnie z zapisami Corporate Power Purchase Agreement (cPPA) firma Projekt Solartechnik (PST), która specjalizuje się wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych, zapewni jednej z największych polskich spółek Skarbu Państwa energię pochodzącą z nowej farmy fotowoltaicznej. Inwestycja w Żukach, w województwie wielkopolskim, jest w trakcie budowy.

Rynek cPPA w Polsce dopiero się tworzy, aktualnie nie ma gotowych standardów rynkowych i wzorców do szybkiego wdrożenia takich umów. Tym bardziej cieszymy się z podpisania kontraktu typu fizyczny PPA w strukturze Pay-As-Produced, takie porozumienia są obecnie znacznie mniej powszechne niż PPA finansowe – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży w Projekt Solartechnik.

REKLAMA

 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna Żuki

Farma PV Żuki w gminie Turek, która będzie wytwarzać energię elektryczną dla KGHM, będzie miała moc 5,2 MW. Eksperci PST odpowiadają za kompleksowy proces: od wykonania projektów budowlanych instalacji przez ich realizację po energetyzację farmy.

Farmę słoneczną Żuki tworzyć będzie blisko 10 tys. modułów fotowoltaicznych JinkoSolar. Falowniki i stacje transformatorowe dostarczy Huawei, a złącze kablowe do połączenia stacji z energetyką – Elgór+Hansen.

Projekt Solartechnik specjalizuje się w wielkopowierzchniowych instalacjach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych, rozwiązaniach PV dla biznesu i sprzedaży gotowych elektrowni słonecznych. Poza Polską firma działa na rynkach w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Na koniec drugiego kwartału br. portfel projektów fotowoltaicznych PST przekroczył 2,1 GW. Firma jest częścią Grupy Famur i TDJ od maja 2021 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.