Famur przejmie kontrolę nad Projekt-Solartechnik za 48 mln zł

Famur przejmie kontrolę nad Projekt-Solartechnik za 48 mln zł
Projekt-Solartechnik

Ekspansja na krajowym rynku fotowoltaicznym, którą rozpoczyna producent maszyn dla przemysłu wydobywczego Famur, obejmie m.in. przejęcie większościowego pakietu akcji w jednym z najaktywniejszych deweloperów farm PV w Polsce firmie Projekt-Solartechnik.

Wczoraj Famur i jego główny akcjonariusz TDJ zawarli umowę zakładającą utworzenie spółki Famur Solar, która będzie działać w obszarze dewelopmentu wielkoskalowych farm fotowoltaicznych oraz budowy mniejszych instalacji PV realizowanych dla przedsiębiorstw.

W nowym podmiocie, który został zasilony kwotą 70 mln zł, Famur obejmie 51 procent udziałów, a pozostałe przypadną TDJ.

REKLAMA

Do Famur Solar mają trafić projekty realizowane dotąd przez obie firmy. TDJ skompletował portfel projektów o mocy około 102 MW, dla których zabezpieczono sprzedaż energii dzięki wygranym aukcjom z 2019 i 2020 roku. Z kolei Famur posiada projekty o mocy około 85 MW, z czego dla ok. 30 MW w grudniu ubiegłego roku zabezpieczono gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.

Celem Famur Solar ma być budowa portfela projektów fotowoltaicznych łącznie na ponad 1 GW, w tym 130 MW w ramach własnych inwestycji, dla których dotąd zabezpieczono sprzedaż energii w aukcjach.  


REKLAMA

Ponadto nowy podmiot utworzony przez Famur i TDJ ma kupić udziały w firmie Projekt-Solartechnik S.A. będącej jednym z pionierów na krajowym rynku PV. 

Famur Solar obejmie 51 proc. udziałów w Projekt-Solartechnik poprzez zakup dotychczasowych akcji od założyciela firmy Macieja Marcjanika i objęcie nowych akcji za kwotę około 48 mln zł. Po sfinalizowaniu transakcji Maciej Marcjanik zachowa 49 proc. udziałów w PS.

Jednocześnie Famur zobowiązał się do zapewnienia pożyczek w kwocie do 150 mln zł dla inwestycji w farmy fotowoltaiczne realizowanych przez Projekt-Solartechnik.

Inwestując w fotowoltaikę, Famur, który dotąd skupiał się na produkcji maszyn dla przemysłu wydobywczego, chce zmniejszyć swoją zależność od tego sektora. Dzięki budowie holdingu inwestującego w energetykę odnawialną, szacowany udział przychodów spółki powiązanych z sektorem węgla energetycznego, ma spaść w roku 2024 poniżej 30 proc.

Z kolei cel TDJ to wyjście z inwestycji do końca 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.