Columbus podsumował trzeci kwartał. Większe przychody, EBITDA na minusie

Columbus podsumował trzeci kwartał. Większe przychody, EBITDA na minusie
Dawid Zieliński. Fot. Columbus

Spółka Columbus Energy podsumowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. Zanotowała wzrost przychodów prawie o 60 proc. w porównaniu do drugiego kwartału br. Wynik EBITDA wciąż utrzymuje się na minusie.

Skonsolidowane przychody Grupy Columbus Energy w trzecim kwartale 2022 roku wyniosły 146 mln zł – podczas gdy w drugim kwartale br. było to 92 mln zł (wzrost o 59 proc.), a w analogicznym okresie 2021 roku – 174 mln zł (spadek o 16 proc.).

Columbus znacząco poprawił wynik EBITDA w minionym kwartale br. wobec okresu wcześniejszego, wciąż jednak pozostaje on na minusie: -0,82 mln zł w trzecim kwartale br. wobec -32 mln zł w kwartale drugim (w trzecim kwartale 2021 roku spółka zanotowała zysk EBITDA w wysokości 13 mln zł).

REKLAMA

Według raportu spółki znacząco poprawiła ona marżowość, zredukowała koszty stałe i zminimalizowała zobowiązania finansowe.

Transformacja Columbusa w lekką organizację postępuje zgodnie z obranym przez nas kierunkiem. Właściciele domów w Polsce zauważyli, że fotowoltaika świetnie sprawdza się w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła. Te trzy technologie znakomicie ze sobą współpracują, a inwestycja staje się komplementarna. Po podwyżkach cen energii w taryfie G i notowanych coraz wyższych cenach innych nośników energii (gaz, węgiel) spodziewamy się dobrego roku 2023 w każdej z wymienionych trzech technologii komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.


W planach kolejne 350 MW w fotowoltaice

REKLAMA

Prezes Columbusa ma nadzieję, że do końca roku spółka osiągnie korzyści ze swojej inwestycji poza Polską.

Nasza pierwsza inwestycja zagraniczna, czyli biznes w Republice Czeskiej, w czwartym kwartale może dostarczyć konkretne przychody i marżę. Odnotowujemy również dynamiczny rozwój rynku B2B, zarówno w mikroinstalacjach, jak i wielkoskalowych instalacjach komercyjnych. Rozpoczęliśmy też kolejne inwestycje. Mamy ponad 350 MW farm fotowoltaicznych do wybudowania, 400 MW/1600MWh magazynów energii. To inwestycje liczone w miliardach złotych mówi Dawid Zieliński.

Nowy model finansowania

Dla przyszłości firmy istotne znaczenie ma mieć zmiana struktury finansowania biznesu.

Jesteśmy zadowoleni, że zmiana struktury finansowania się powiodła, w szczególności dzięki zaufaniu i elastyczności naszego akcjonariusza DC24. Koncepcja sprzedaży części aktywów, tj. 102 MW farm fotowoltaicznych, również jest ważna, aby wyczyścić zobowiązania z przeszłości i z tym doświadczeniem budować biznes własnych aktywów energetycznych w przyszłości, ale jako segment wydzielony, finansowany zewnętrznie, o miliardowym potencjale – wyjaśnia koncepcję prezes Columbus Energy.

Dawid Zieliński dodaje, że spółka przygotowuje się do uruchomienia kolejnego obszaru biznesowego, jakim jest serwis i utrzymanie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.