Cena energii dla prosumentów najniższa od początku rozliczeń w net-billingu

Cena energii dla prosumentów najniższa od początku rozliczeń w net-billingu
fot. Photo Mix/Pixabay

W listopadzie energia elektryczna wprowadzana do sieci z mikroinstalacji będzie rozliczana po cenie niższej o prawie 20 proc. względem ceny obowiązującej w październiku i ponad 40 proc. względem ceny przyjętej we wrześniu. Ogłoszona stawka jest najniższa, od kiedy PSE podaje rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej do rozliczeń w net-billingu.

Rozliczenia nadwyżek energii wprowadzonej przez prosumentów do sieci w systemie net-billingu odbywają się na podstawie tzw. rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej (RCEm), którą co miesiąc podaje Operator Informacji Rynku Energii (OIRE). Jego zadania realizują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

W ostatnich dniach ogłoszona została aktualna cena energii elektrycznej – RCEm za październik – która będzie stosowana do rozliczania energii wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji w listopadzie. Wynosi ona 577,24 zł/MWh.

REKLAMA

To oznacza kolejny miesiąc z obniżką ceny. W październiku bowiem energia w net-billingu rozliczana była według stawki 711,92 zł/MWh (stawka nie uległa korekcie), natomiast we wrześniu obowiązywała rekordowa jak dotąd stawka 1019,06 zł/MWh po korekcie (przed korektą PSE podało wartość 1023,42 zł/MWh).


Wzrost od czerwca do września

Pierwsza miesięczna cena energii elektrycznej w ramach indeksu RCEm podana została za czerwiec br. – do rozliczeń energii wprowadzonej z mikroinstalacji do sieci w lipcu. Początkowo wynosiła ona 659,29 zł/MWh, ostatecznie jednak, po dwukrotnej korekcie (-1,69 zł/MWh oraz +1,22 zł/MWh) osiągnęła poziom 656,04 zł/MWh.

REKLAMA

Za lipiec PSE podało miesięczną cenę energii – stosowaną do rozliczeń w net-billingu za energię wprowadzona do sieci w sierpniu – w wysokości 799,79 zł/MWh, potem nastąpiła nieznaczna korekta i cena spadła do 796,27 zł/MWh.

Cena za sierpień – do rozliczeń we wrześniu – okazała się jak dotąd rekordowa. Wynagrodzenie dla prosumentów wyniosło aż 1023,42 zł/MWh, po czym w wyniku korekty zostało lekko zmniejszone – do 1019,06 zł/MWh.

Net-billing: kluczowa cena energii

Rozliczenia zgodnie z ceną RCEm w net-billingu są prowadzone od początku lipca br. Choć z tego systemu korzystają prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, to w okresie od kwietnia do lipca byli oni tymczasowo rozliczani jeszcze na starych zasadach – w systemie opustów (tzw. net-meteringu).

Dla właścicieli mikroinstalacji, którzy nadwyżki energii wprowadzonej do sieci rozliczają w systemie net-billingu, opłacalność takiej działalności jest istotnie powiązana z ogłaszaną przez PSE rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej. Od połowy 2024 roku zasada ma się zmienić – wtedy podstawą rozliczeń w net-billingu nie będzie już RCEm, ale cena godzinowa.

Prosumenci wcześniej korzystający z systemu opustów mogą przejść na net-billing (z uprawnieniem do otrzymania wyższej dotacji na instalację domowych urządzeń energetycznych w czwartej edycji programu Mój Prąd).

Prosumenci korzystający z net-billingu mają zapewnione wsparcie w postaci gwarantowanej wartości energii zgodnie z indeksem RCEm na 15 lat – w takim samym okresie, jak prosumenci rozliczający się w net-meteringu. Ten okres wsparcia zostanie ewentualnie pomniejszony o czas, w którym prosument rozliczający się w net-billingu korzystał wcześniej z systemu opustów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.