TUV Rheinland wprowadza certyfikację dla BIPV

TUV Rheinland wprowadza certyfikację dla BIPV
fot. ML System

TUV Rheinland rozszerza swoją ofertę o certyfikację modułów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami (BIPV). Jak twierdzi, dotychczas nie było ustalonych standardów dla systemów BIPV, które poświadczałyby ich zgodność z normami bezpieczeństwa i jakości.

TUV Rheinland wprowadził standard badań (2 PfG 2796/02.22) dla certyfikacji modułów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami (BIPV) – unikalny w skali światowej, jak twierdzi firma certyfikująca. Ma to otworzyć drogę dla dalszych badań i kwalifikacji, które będą wymagane przed uruchomieniem systemów BIPV. Dotychczasowy brak standardów w tym obszarze powodował zdaniem TUV Rheinland niedociągnięcia w zakresie jakości i niepewność na rynku BIPV.

Nowa certyfikacja TUV Rheinland oferuje rozwiązanie pozwalające poddać zintegrowane z budynkiem moduły fotowoltaiczne niezależnej i znormalizowanej procedurze badań i zapewnienia jakości jeszcze przed ich sprzedażą – wyjaśnia Lukas Jakisch, Segment Manager w TUV Rheinland.

REKLAMA

 

Eksperci jednostki certyfikującej badają właściwości modułów fotowoltaicznych istotne z punktu widzenia zarówno wymagań budowlanych, jak i elektrotechnicznych. Biorą pod uwagę europejskie rozporządzenie o wyrobach budowlanych CPR 305/2011 oraz dyrektywę niskonapięciową 2014/35/UE, a także normy CENELEC.

REKLAMA

Certyfikacja nieobowiązkowa

Obecne normy ustanowione dla systemów BIPV (EN 50583 i IEC 63092) nie wiążą się z obowiązkową certyfikacją produktów wprowadzanych na rynek. TUV Rheinland wykorzystał je jako podstawę techniczną do opracowania swojej normy 2 PfG 2796. Certyfikacja modułów BIPV ma służyć wzmocnieniu zaufania dystrybutorów, producentów i nabywców do jakości tych produktów.

Nasi klienci mogą polegać na certyfikowanych produktach spełniających najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące jakości i badań bezpieczeństwa – zapewnia Lukas Jakisch.

TUV Rheinland to jednostka zajmująca się certyfikacją w różnych obszarach, także w zakresie OZE. Polski oddział firmy ma w swojej ofercie m.in. usługi certyfikacji dla producentów turbin wiatrowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.