We Francji ma powstać gigafabryka paneli fotowoltaicznych

We Francji ma powstać gigafabryka paneli fotowoltaicznych
fot. Michael Wilson/Unsplash

Voltec Solar, producent z Alzacji, oraz Institut Photovoltaïque d’Île-de-France (IPVF) połączyli siły w celu stworzenia nowego przemysłu fotowoltaicznego we Francji. Chcą produkować na dużą skalę panele PV z wykorzystaniem technologii perowskitowo-krzemowej.

Voltec Solar i Institut Photovoltaïque d’Île-de-France (IPVF) realizują wspólnie projekt „France PV Industry”, skoncentrowany na budowie gigafabryki paneli słonecznych. Celem jest z jednej strony uruchomienie lokalnej produkcji wydajnych paneli PV w kraju europejskim, z drugiej zaś wdrożenie przełomowej technologii.

Tandemowe panele fotowoltaiczne

REKLAMA

IPVF i Voltec Solar pracują nad tandemowym panelem perowskitowo-krzemowym 4T.

To rewolucja technologiczna, która nie tylko pozwala nam osiągnąć o 30 proc. większą sprawność na poziomie modułu fotowoltaicznego w porównaniu do najlepszej sprawności osiąganej obecnie przez tradycyjne technologie, ale także zmniejsza zużycie energii i materiałów niezbędnych do produkcji oraz wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu – mówi Roch Drozdowski-Strehl, dyrektor zarządzający IPVF.

 

REKLAMA

Ta innowacyjna technologia jest wynikiem ponad ośmiu lat prac i badań. Według IPVF osiągnęła ona wystarczający poziom dojrzałości, by rozpocząć jej wdrożenie na dużą skalę. Pierwsze produkty mają być wprowadzone na rynek w 2025 roku. Voltec Solar i IPVF planują zwiększyć moce produkcyjne swojej fabryki do 5 GW w 2030 roku.

Technologia tandemowa będzie dominującą technologią fotowoltaiczną następnej dekady. Prawdopodobnie wstrząśnie ona sytuacją konkurencyjną, a Francja jest obecnie na czele stawki, pod warunkiem że nastąpi ambitne wdrożenie przemysłowe. To jeden z warunków sukcesu w fotowoltaice – mówi Lucas Weiss, dyrektor zarządzający Voltec Solar.

Współpraca nauki i przemysłu

Projekt „France PV Industry” bazuje na współpracy pomiędzy sektorami nauki i przemysłu. Ma pomóc w reindustrializacji i transformacji energetycznej Francji.  

Rząd tego kraju przyjął plan inwestycyjny Francja 2030, w którym potwierdził chęć wspierania ambitnych projektów przyczyniających się do zwiększenia przemysłowej i technologicznej roli Francji. Przeznaczył na ten ceł łączny budżet 54 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.