BayWa r.e. zapewni producentowi okien energię z instalacji agri-PV

BayWa r.e. zapewni producentowi okien energię z instalacji agri-PV
fot. BayWa r.e.

Grupa Velux chce do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać energią elektryczną z OZE. Teraz podpisała mowę z BayWa r.e. dotyczącą dwóch farm fotowoltaicznych, które będą źródłem energii dla producenta okien.

Dwie nowe farmy fotowoltaiczne budowane przez BayWa r.e. powstaną w południowej Hiszpanii – jedna w pobliżu Sewilli, druga niedaleko Granady. Park solarny zlokalizowany w pobliżu Grenady nazywać się będzie Alhendín i będzie to pierwsza w Hiszpanii instalacja BayWa r.e. z innowacyjną technologią agri-PV. Umożliwi uprawianie roślin między panelami słonecznymi. 

Rozwój obu farm PV mają napędzać umowy o zakup energii (PPA) zawarte z Grupą Velux.

REKLAMA

VELUX zawsze zajmował się wprowadzaniem światła dziennego do życia ludzi, dlatego teraz jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zastosowania tego samego światła dziennego, a dokładniej energii słonecznej, do dekarbonizacji naszej działalności w nadchodzących latach za pomocą energii odnawialnej – powiedział Lars Petersson, dyrektor generalny Grupy Velux.

Dzięki tej umowie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest 100-proc. redukcja emisji z działalności operacyjnej do 2030 roku – dodał Petersson. 

Zawarta umowa PPA ma się przyczynić do zmniejszenia emisji CO2 firmy Velux o około 40 tys. ton rocznie.


REKLAMA

Fotowoltaika zintegrowana z rolnictwem

Około 10 proc. parku solarnego Alhendín stanowić będzie instalacja agrofotowoltaiczna, pozwalająca na połączenie produkcji żywności i wytwarzania energii. Instalacja zostanie zaprojektowana specjalnie z uwzględnieniem wyższych rzędów paneli, rozmieszczonych w większych odstępach, tak by możliwe było prowadzenie działalności rolniczej wraz z zapewnieniem ruchu maszyn rolniczych.

Moduły fotowoltaiczne będą wykorzystywane również do zbierania wody deszczowej, co pomoże w osłabieniu negatywnych skutków zmian klimatycznych i susz występujących na tym obszarze.

 Po podłączeniu do sieci w 2023 i 2024 roku dwie elektrownie PV mają generować w sumie 167 GWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie.

Rozwój lokalny

80 proc. energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy fotowoltaiczne na południu Hiszpanii będzie dostarczane do firmy Velux, pozostała część zostanie oddana do sieci.

BayWa r.e. informuje, że rozwój obu instalacji będzie się wiązał z działaniami na rzecz społeczności lokalnej i środowiska. W tym celu spółka podjęła współpracę z pobliskimi uniwersytetami: Universidad Autónoma de Madrid oraz Universidad de Córdoba.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.