ML System zanotował 40-proc. wzrost przychodów i stratę netto

ML System zanotował 40-proc. wzrost przychodów i stratę netto
fot. ML System

Spółka ML System opublikowała wyniki finansowe za trzy kwartały 2022 roku. W tym czasie osiągnęła wzrost przychodów o 39,1 proc. oraz wzrost EBITDA o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. 

Jak podaje ML System w swoim raporcie, w pierwszych trzech kwartałach br. spółka wypracowała 169 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 39,1 proc.w ujęciu r/r. W analizowanym okresie wynik EBITDA wyniósł 21,3 mln zł, czyli o 34 proc. więcej niż w takim samym okresie 2021 roku.

Pomimo wymagającego otoczenia gospodarczego w szybkim tempie i zgodnie z harmonogramem realizujemy projekty inwestycyjne oraz B+R. Systematycznie umacniamy naszą pozycję rynkową m.in. dzięki rozszerzeniu oferty o produkty „Nowej Ery Kwantowej” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Wysokie koszty

Jak zaznacza prezes ML System, w każdym kolejnym kwartale wzrasta notowana przez firmę wartość sprzedaży szkła. Jednak w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku grupa wykazała stratę netto w wysokości 4,7 mln zł – wobec zysku netto na poziomie 1,4 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jest to konsekwencja m.in. wyższych kosztów amortyzacji (wzrost o 8,5 mln zł r/r), a także wyższych (o ponad 4 mln zł) kosztów finansowych.

 

Spółka poinformowała także o dokonaniu odpisu na należności w kwocie 1 mln zł i zawiązaniu obowiązkowej rezerwy 3,2 mln zł na jednorazowe zdarzenie gospodarcze wynikające z ewentualnego sporu pomiędzy spółką a inwestorem instytucjonalnym. ML System prowadzi działania prawne, które mają zniwelować lub ograniczyć te kwoty.

REKLAMA

Rekordowy trzeci kwartał

W samym trzecim kwartale br. marża EBITDA spółki wyniosła 12,6 proc. W tym czasie ML System osiągnął także zysk brutto ze sprzedaży na poziomie 13,3 mln zł, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem w historii firmy.

Skala firmy rośnie, komercjalizujemy nowe produkty, realizujemy kolejne zlecenia. Fakturowanie największych kontraktów pozyskanych w ostatnim czasie, w tym dla Tauron i PGE, jeszcze przed nami. Niezależnie spółka intensywnie pracuje nad pozyskaniem kolejnych zleceń zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym – mówi Dawid Cycoń.

W połowie listopada ML System wziął udział w Smart City Expo World Congress w Barcelonie – globalnych targach, na których spotykają się przedstawiciele firm i sektora publicznego.

W tegorocznej edycji zaprezentowaliśmy się wspólnie z Rzeszowem, eksponując nasze produkty z obszaru Smart City. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi prezes firmy.

ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna z silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Zgodnie z raportem „Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020–2027” należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. W 2021 roku uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.