Photon Energy nabył prawa do projektu instalacji solar+storage w Australii

Photon Energy nabył prawa do projektu instalacji solar+storage w Australii
fot. Karsten Würth/Unsplash

Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z magazynem energii, którą przejęła Grupa Photon Energy, zlokalizowana będzie w Boggabri w Nowej Południowej Walii. Ma generować około 16,4 GWh energii odnawialnej rocznie.

Photon Energy uzgodnił nabycie praw do projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 9,8 MWp zintegrowanej z magazynem energii o pojemności 10 MWh. Transakcja obejmuje także przejęcie praw do gruntu niezbędnego do realizacji projektu, zlokalizowanego w Nowej Południowej Walii.

Pilotażowy projekt hybrydowej instalacji solar+storage ma posłużyć jako prototyp dla przyszłych wdrożeń na rynkach europejskich, na których działa Photon Energy.

REKLAMA

Ta transakcja stanowi dla Photon Energy niezwykle istotny kamień milowy, ponieważ jest to pierwszy projekt instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z magazynem energii przyłączony bezpośrednio do sieci energetycznej. Jego realizacja przyczyni się do osiągnięcia przez rząd Nowej Południowej Walii celu, jakim jest ograniczenie do 2030 roku emisji o 50 proc. w porównaniu z 2005 rokiem – powiedział Michael Gartner, CTO Photon Energy Group i dyrektor zarządzający Photon Energy Australia.

Sprzedaż energii w modelu rynkowym

Przejęta przez Photon Energy instalacja hybrydowa będzie dostarczać rocznie około 16,4 GWh energii odnawialnej do sieci Essential Energy. Sprzedaż energii ma się odbywać w modelu rynkowym.

REKLAMA

Planowana data rozpoczęcia budowy projektu to koniec drugiego kwartału 2023 roku.

Instalacja zlokalizowana będzie jest w pobliżu miasta Boggabri, około 500 km na północny zachód od Sydney. Zajmie obszar ponad 22 hektarów i będzie wyposażona w ponad 16,5 tys. wysokowydajnych dwustronnych modułów fotowoltaicznych zamontowanych na jednoosiowych trackerach.

Grupa Photon Energy Group ma w swoim globalnym portfelu działające instalacje fotowoltaiczne o mocy 92 MWp. Po ukończeniu budowy w Boggabri portfel instalacji własnych grupy zwiększy się do 96 elektrowni  o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie niemal 130 MWp. Ponadto rozwija ona 900 MWp projektów fotowoltaicznych będących na różnych etapach inwestycji. Wśród nich jest projekt o mocy 300 MW zintegrowany z magazynem energii o pojemności 3,6 GWh, który po uruchomieniu będzie największą tego typu instalacją na świecie (z wyłączeniem elektrowni szczytowo-pompowych).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.