PGE zakończyło budowę farm PV w sześciu województwach

PGE zakończyło budowę farm PV w sześciu województwach
fot. PGE

Spółka PGE Energia Odnawialna zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały w zeszłym roku aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE. Jednocześnie spółka podpisała umowę na wykonanie farmy PV Augustynka o mocy 25 MW.

Nowe instalacje słoneczne PGE Energii Odnawialnej o mocy do 1 MW znajdują się w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Powstanie 19 elektrowni fotowoltaicznych to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. Zostały one wybudowane z wykorzystaniem nowoczesnych, monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 500 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu spółki PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Lokalizacje 19 farm PV PGE

źródło: PGE

Na nowych farmach zamontowano bifacjalne moduły PV, które absorbują światło dwustronnie. Jak podaje PGE, pozwoli to na zwiększenie produkcji energii o kilka procent. Według wstępnych szacunków średniorocznie we wszystkich instalacjach produkcja energii utrzyma się na poziomie ponad 17 GWh.  

Ponad 20 farm PV  w przyszłym roku

PGE Energia Odnawialna ma w planach budowę kolejnych 24 instalacji fotowoltaicznych w przyszłym roku.

– Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Jedna z kluczowych inwestycji powstanie w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Będzie to PV Augustynka o mocy 25 MW. W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę na jej budowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – informuje Marcin Karlikowski.

REKLAMA

 

Według przyjętej strategii Grupa PGE ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku dzięki realizacji inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.

3 GW mocy w fotowoltaice

Jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE jest „Program rozwoju fotowoltaiki”, który zakłada zbudowanie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW. Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel około 3 tys. hektarów gruntów, które umożliwią zbudowanie farm PV o mocy ponad 2 GW. Pozostałe inwestycje realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE i na gruntach dzierżawionych.

Planowo sprzedaż energii elektrycznej z nowych inwestycji realizowana będzie w systemie aukcyjnym i na podstawie umów PPA.

PGE Energia Odnawialna chce jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 260 MW. Obecnie spółka ma w swoim portfelu OZE: 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.