Nomad Electric chce zamknąć rok z wynikiem 1,1 GWp mocy w PV

Nomad Electric chce zamknąć rok z wynikiem 1,1 GWp mocy w PV
fot. Nomad Electric

Dostawca usług związanych z budową i serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych Nomad Electric poinformował o osiągnięciu 800 MWp w portfelu farm PV, którymi zarządza. Jeszcze w tym roku zamierza przekroczyć 1 GWp mocy.

W 2022 roku Nomad Electric podpisał umowy na obsługę techniczną (O&M, Operations & Maintenance) instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 374 MWp. Całkowity portfel farm PV, którymi spółka zarządza, osiągnął ponad 800 MWp. Do końca bieżącego roku firma planuje podpisać kolejne kontrakty i zwiększyć portfel projektów do 1,1  GWp.

– Posiadamy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów i wieloletnie doświadczenie w obsłudze oraz serwisowaniu farm fotowoltaicznych. Podpisane kontrakty i realna możliwość powiększenia całego portfela projektów O&M do 1,1 GWp jest najlepszym dowodem na to, że inwestorzy darzą nas zaufaniem – komentuje Paweł Czaus, CEO Nomad Electric.

REKLAMA

Farmy, którymi zarządza Nomad Electric, znajdują się na terenie Polski, Portugalii, Włoch i Hiszpanii. Kolejne lokalizacje, w których spółka ma zamiar działać, to Niemcy i Rumunia.

 

Paweł Czaus podkreśla, że firma chce uzyskać przewagę konkurencyjną, inwestując w najnowsze technologie. – Mamy również świadomość, że obszar O&M napędza innowacyjność sektora, w szczególności cyfryzację i przetwarzanie danych. Dlatego w Nomad Electric wykorzystujemy i inwestujemy w nowoczesny sprzęt oraz technologie, ale także cały czas szukamy nowych rozwiązań szczególnie w obszarach przetwarzania dużych zbiorów danych (big data) i algorytmów Machine Learning – zaznacza CEO Nomad Electric.

Technologie cyfrowe w diagnostyce farm fotowoltaicznych

Jak informuje Nomad Electric, spółka wykonuje diagnostykę instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem systemu SCADA i narzędzi do zaawansowanej analityki danych. Dzięki nowoczesnym algorytmom monitoruje w czasie rzeczywistym efektywność i poprawność działania instalacji i jest w stanie szybko wykryć i usunąć usterki.

REKLAMA

Monitorowanie farm PV odbywa się także poprzez inspekcje termowizyjne – za pomocą dronów wyposażonych w kamery o dużej rozdzielczości i czułości termicznej. Spółka wykorzystuje także technologię obrazowania elektroluminescencyjnego do szczegółowego badania modułów.

Obrazowanie elektroluminescencyjne: szczegółowe badanie modułów PV

Badanie modułów PV z wykorzystaniem obrazowania elektroluminescencyjnego. Źródło: Nomad Electric

Niedawno Nomad Electric otworzył zaawansowane technologicznie centrum monitoringu, wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia i oprogramowanie. Kontrolowane są w nim m.in. bieżące wyniki produktywności farm, alarmy i powiadomienia, mapy pogodowe oraz status realizowanych prac serwisowych. Firma opracowała też własny software Nomad NX, który sprawdza wytwarzanie energii w czasie rzeczywistym, natychmiast alarmuje o zakłóceniach w pracy elektrowni i pozwala zdalnie sterować instalacją: zarządzać mocą czynną i bierną oraz sterować trackerami.

Centrum monitoringu wykorzystuje też platformę Field Service Management zapewniającą digitalizację i automatyzację wszystkich procesów związanych z obsługą techniczną farm PV.

W 2023 roku planujemy skupić się przede wszystkim na dalszej ekspansji międzynarodowej zgodnie z dotychczas wypracowanym, sprawdzonym modelem operacyjnym obsługi farm – mówi Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric. – Dynamicznie się rozwijamy i mamy ambicje, aby być jedną z pięciu największych firm w Europie oferujących usługi O&M dla wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych – zapowiada.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.