Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco zasilą wieżowiec Warsaw UNIT

Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco zasilą wieżowiec Warsaw UNIT
Ghelamco

Międzynarodowa firma specjalizująca się w budownictwie usługowym i mieszkaniowym – Ghelamco – ukończyła budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych. Już wkrótce rozpocznie się w nich produkcja czystej energii elektrycznej. W pierwszej kolejności zasili ona wieżowiec Warsaw UNIT.

Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW powstały w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. Ghelamco dążyć będzie, by w pierwszej kolejności służyły one do zapewnienia zapotrzebowania energetycznego dla wieżowca Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50 proc., a w zakresie zużycia mediów – aż o 70 proc.

Zasilany w 100 proc. czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro – mówi Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland. – Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada.

REKLAMA

Docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.

Zużycie energii mniejsze o 30 proc.

REKLAMA

Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie to już dziś jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie, który otrzymał jako pierwszy wieżowiec w Polsce certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding. Każdego dnia 40 tys. czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w budynku.

Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30 proc. mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.