Zmiany w Moim Prądzie – nowe informacje

Zmiany w Moim Prądzie – nowe informacje
Unsplash

W połowie grudnia wprowadzone zostaną wyższe poziomy dotacji na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w programie Mój Prąd 4.0. Nabór wniosków w czwartej edycji programu zostanie przedłużony. Wyższą dotację będą mogły otrzymać także osoby, które już wcześniej złożyły wniosek o dofinansowanie.

Wczoraj minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła podwyższenie dotacji w prowadzonej od połowy kwietnia br. czwartej edycji programu Mój Prąd. Teraz więcej szczegółów na temat przygotowanych zmian przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z informacji NFOŚiGW wynika, że dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne i bateryjne magazyny energii zostaną zwiększone do nieco wyższych poziomów niż te, o których informowała wczoraj minister Moskwa. Podwyższenie dotacji NFOŚiGW tłumaczy „sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie”.

REKLAMA

Dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne zostaną zwiększone od połowy przyszłego miesiąca o 2 tys. zł. W przypadku wniosku uwzględniającego dofinansowanie jedynie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 6 tys. zł.

 

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii elektrycznej dotacja na mikroinstalację PV wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 7 tys. zł. Natomiast dotacja do magazynu energii wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 16 tys. zł.

REKLAMA

Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią HEMS/EMS nie ulegnie zmianie. Na magazyn ciepła będzie można nadal otrzymać maksymalnie 5 tys. zł, a na system zarządzania energią – 3 tys. zł.

Co istotne, wnioskodawcy, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach czwartej edycji Mojego Prądu w poprzedniej wysokości, nie będą musieli składać nowego wniosku.

W przypadku beneficjentów programu, na których konta trafiły już dotacje, koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone z uwzględnieniem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, wypłacona zostanie różnica pomiędzy kwotą dotacji otrzymanej a kwotą, jaką wnioskodawca otrzymałby po zmianie poziomu dofinansowania.

Nabór do końca marca

Zgodnie z dotychczasowym regulaminem programu Mój Prąd 4.0 nabór wniosków miał zostać zakończony 22 grudnia br. Jednak z uwagi na wdrażane zmiany nabór zostanie przedłużony do 31 marca 2023 roku lub do wyczerpania alokacji (obecnie wykorzystano 1/3 środków z budżetu liczącego 350 mln zł).

Przez pierwsze pół roku realizacji czwartej edycji Mojego Prądu – od połowy kwietnia do połowy października – złożonych zostało około 15 tys. wniosków o dofinansowanie, jednak tylko w przypadku kilkuset wnioskodawcy uwzględnili – oprócz fotowoltaiki – także montaż magazynów ciepła lub energii elektrycznej.

Co istotne, czwarta edycja Mojego Prądu jest przewidziana wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą rozliczać się z produkowanej energii w systemie net-billingu lub dla właścicieli domowych instalacji PV, którzy wcześniej rozliczali się w systemie opustów, ale zdecydowali się na przejście na net-billing.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.