Niemcy szykują wyższe ceny energii dla prosumentów

Niemcy szykują wyższe ceny energii dla prosumentów
Conergy

W tym roku Niemcy wyraźnie podnieśli stawki za energię wytwarzaną przez prosumentów, a także wprowadzili szereg preferencji, które sprawiają, że produkcja energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych staje się jeszcze bardziej opłacalna. Na tym nie koniec. Berlin przygotował teraz kolejną podwyżkę taryf, które mają przysługiwać prosumentom za wprowadzanie energii do sieci.

Ten rok to wyraźny zwrot w niemieckiej strategii wspierania rozwoju energetyki prosumenckiej. O ile w ostatnich latach stawki za energię wytwarzaną przez nowych prosumentów były systematycznie redukowane (co nie przeszkodziło w wyraźnym przyspieszeniu inwestycji prosumenckich w Niemczech), o tyle 2022 rok stoi pod znakiem wzrostu stawek za energię produkowaną przez prosumentów w ramach systemu taryfy gwarantowanej przysługującej w Niemczech na niezmienionym poziomie na 20 lat.

Wyższe taryfy dla prosumentów

REKLAMA

W wyniku wcześniejszych decyzji niemieckich władz nowe taryfy dla prosumentów, którzy uruchomili swoje instalacje od początku sierpnia 2022 roku, uwzględniają stawkę za energię oddawaną do sieci z instalacji o mocy do 10 kW na poziomie 0,086 euro/kWh (0,40 zł/kWh), a w przedziale 10–40 kW wdrożona została taryfa wynosząca 0,075 euro/kWh (0,35 zł/kWh).

Inne taryfy zostały wprowadzone dla właścicieli mniejszych instalacji, którzy będą wprowadzać do sieci całość wytwarzanej energii – co ma zachęcić do konsumpcji części energii na własny użytek. Ci z nich, którzy mają systemy o mocy do 10 kW, otrzymają 0,048 euro/kWh (0,23 zł/kWh). Z kolei właściciele systemów o mocy do 40 kW mają otrzymywać 0,038 euro/kWh (0,18 zł/kWh).

 

Zwolnienie z podatków

To nie koniec korzystnych zmian dla prosumentów, które w tym roku zostały wprowadzone w Niemczech. Kolejna korzyść to zniesienie podatku VAT naliczonego przy zakupie i instalacji systemów fotowoltaicznych oraz magazynów energii, które zostaną zamontowane w budynkach mieszkalnych lub obiektach użyteczności publicznej.

REKLAMA

Ponadto Niemcy zwolnią od początku 2023 roku z podatku dochodowego sprzedaż energii produkowanej przez mniejsze instalacje fotowoltaiczne o mocy do 30 kW montowane na domach jednorodzinnych lub budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także instalacje o mocy do 15 kW przypadające na gospodarstwo domowe lub firmę – montowane w budynkach wielorodzinnych oraz budynkach spełniających jednocześnie funkcje mieszkalne i gospodarcze.

Dodatkowo zniesiony zostanie limit, jeśli chodzi o maksymalny udział energii wysyłanej do sieci przez prosumentów, którzy rozpoczęli działalność od połowy września br. – podczas gdy uruchomione wcześniej instalacje obejmuje zasada wysłania do sieci maksymalnie 70 proc. wytworzonej energii.

Od początku przyszłego roku ograniczenie w wysyłaniu energii do sieci zostanie zniesione dla wszystkich instalacji fotowoltaicznych o mocy do 7 kW. Natomiast w przypadku większych systemów PV, o mocy w przedziale 7–30 kW, ograniczenie nie będzie stosowane, jeśli zostanie zainstalowany inteligentny licznik.

Wyższe taryfy gwarantowane dla prosumentów

Teraz Berlin przygotował kolejne regulacje, które mają zachęcić nowych inwestorów do zainstalowania prosumenckich systemów fotowoltaicznych. Poinformował o nich niemiecki „PV Magazine”.

Nowe propozycje zakładają zwiększenie taryfy gwarantowanej dla prosumentów posiadających dachowe systemy fotowoltaiczne o mocy do 40 kW dedykowane autokonsumpcji – z 8,6 eurocentów na 10,32 eurocentów/kWh. Dla pozostałych systemów, o mocy 40–100 kW, taryfa ma wynieść 7,44 eurocentów/kWh zamiast 6,2 eurocenta obecnie.

Z kolei taryfa dla mniejszych dachowych systemów produkujących energię głównie wprowadzaną do sieci stawka ma wzrosnąć z 4,8 eurocenta do 5,67 eurocenta/kWh (0,27 zł/kWh), a dla większych – z 1,9 eurocenta do 2,28 eurocenta (0,11 zł/kWh).

Nowe propozycje Berlina zakładają jednocześnie brak wypłaty taryfy za energię wprowadzoną do sieci z większych systemów PV objętych mechanizmem marketingu bezpośredniego w przypadku utrzymania się negatywnych cen energii na rynku spotowym przez dwie godziny – dla instalacji uruchomionych od 2026 roku, a następnie dla systemów uruchomionych od 2027 roku w przypadku negatywnych cen utrzymujacych się przez godzinę. Obecnie brak wynagrodzenia obowiązuje, jeśli negatywne ceny energii utrzymują się przynajmniej przez godzinę.

Niemiecki rząd chce też podnieść maksymalną cenę energii, którą będzie można zaoferować w aukcjach dla większych elektrowni fotowoltaicznych. Zgodnie z najnowszymi pomysłami maksymalna cena, którą będzie można zaoferować w aukcjach, miałaby zostać zwiększona z 5,9 eurocentów (0,28 zł/kWh) do 7,08 eurocentów/kWh (0,33 zł/kWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.