Firma z rynku PV z koncesją na obrót energią

Firma z rynku PV z koncesją na obrót energią
Daniel Raczkiewicz

Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki spółka Energynat otrzymała koncesję na obrót energią elektryczną. Energynat zapewnia, że w ten sposób staje się pierwszym w kraju podmiotem integrującym, w ramach posiadanej grupy spółek, wszystkie elementy kompletnego łańcucha energetycznego bazującego na OZE. Energynat chce wejść na rynek obrotu energią z portfelem liczącym początkowo 100 GWh energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Jak podkreśla Energynat, dzięki uzyskanej koncesji na obrót energią model biznesowy spółki staje się kompletny, a grupa może pełnić rolę integratora usług energetycznych z obszaru OZE.

– Naszą misją, którą konsekwentnie realizujemy, jest napędzanie transformacji energetycznej polskich firm i samorządów. Uzyskanie koncesji na obrót energią to finalny krok na naszej drodze do budowy komplementarnego ekoenergetycznego pakietu dla firm i JST, opartego na pewnym i bezpiecznym łańcuchu usług i rozwiązań OZE, oferowanych przez Energynat – mówi Marcin Bugajski, prezes Energynat.

REKLAMA

Uzyskana koncesja ma pozwolić Grupie Energynat na oferowanie m.in. usługi bilansowania energii właścicielom firm z infrastrukturą znajdującą się w różnych częściach kraju. W ich przypadku nadwyżki energii z PV mają być bilansowane z innymi, nawet bardzo odległymi punktami poboru, w tym również z tymi, które nie mają własnych instalacji wytwórczych OZE.

Paweł Kozłowski, COO Grupy, podkreśla, że wdrożenie obrotu energią sprawi, że Energynat będzie zapewniać wszystkie elementy „OZE-energetycznej układanki”.

Na rynku istnieją firmy instalacyjne, które posiadają koncesję na obrót energią. Podobnie istnieją też spółki dystrybucyjne, które uzupełniają swoją ofertę o usługi związane z obrotem energią, ale każda z nich ma brakujące ogniwo. Obecnie tylko nasza oferta usług i rozwiązań OZE, skupionych w ramach jednej grupy, pokrywa cały łańcuch energetyczny – import i dystrybucję sprzętu PV, wykonanie instalacji i obrót energią – mówi Paweł Kozłowski.

Na początek 100 GWh zielonej energii

Energynat to działająca na rynku fotowoltaicznym grupa, której przychody kolejny rok z rzędu mają przekroczyć 200 mln złotych. W roku 2023 sama działalność związana z obrotem energią, według założeń firmy, przyniesie jej kolejne 100 mln zł, a skonsolidowane przychody grupy prognozowane są na ponad 400 mln zł.

REKLAMA

Startujemy w trudnym rynkowym momencie, ale paradoksalnie dziś to nasza duża przewaga – mówi Daniel Raczkiewicz, członek zarządu, ekspert rynku energii w Energynat Solutions.

Jesteśmy stabilną finansowo spółką, która swoją działalność na rynku obrotu energii rozpoczyna bez ryzykownego portfela kontraktów. Co więcej, wchodzimy na rynek z portfelem blisko 100 GWh energii z OZE, który w kolejnych latach planujemy podwoić – dodaje Daniel Raczkiewicz.

Działalność Energynat w obszarze obrotu wyróżnia także zdywersyfikowana oferta produktowa. Ta uwzględnia m.in. indywidualnie projektowane modele sprzedaży energii z uwzględnieniem własnych źródeł OZE, rozliczenia w oparciu o indeksy godzinowe na rynku spot, zakupy transzowe czy z gwarancją stałej ceny prądu – uzupełnia Daniel Raczkiewicz.

Obsługę klientów pozyskujących energię od Energynat ma zapewnić Biuro Obsługi Klienta oraz Help Desk. Podmioty korzystające z usług spółki mają też liczyć na wsparcie ekspertów Energynat w zakresie zarządzania zużyciem energii, np. poprzez magazynowanie energii, a także doradztwo w ramach nowych regulacji prawnych.

Działając jako Integrator usług i rozwiązań energetycznych OZE, realizujemy nawet największe i najbardziej złożone projekty, wspierając klientów spółek z Grupy Energynat na każdym etapie procesu. Punktem wyjścia do zaprojektowania efektywnych rozwiązań jest szczegółowa analiza profili zużycia i przyszłej produkcji energii – komentuje Daniel Raczkiewicz.

Dzięki tym danym jesteśmy w stanie zrozumieć potrzeby energetyczne klienta i zaproponować nieszablonowe rozwiązania, jak choćby szersze wykorzystanie magazynów energii, które w połączeniu z bilansowaniem oraz narzędziami z obszaru zarządzania i optymalizacji kosztów jej zakupu, przy zachodzących zmianach na rynku energii, stają się dziś konieczne – dodaje Raczkiewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.