Import paneli fotowoltaicznych wyraźnie rośnie

Import paneli fotowoltaicznych wyraźnie rośnie
Fot. Gramwzielone.pl

Stosowane przez kilka lat restrykcje w imporcie chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej wyraźnie zmniejszyły wartość modułów przypływających z Chin do UE. Te ograniczenia zostały usunięte w 2018 roku, co przełożyło się mimo pandemii na systemtyczny i wyraźny wzrost importu paneli na teren Wspólnoty. Aż 9 na 10 modułów importowanych do UE pochodzi z Chin. Natomiast głównym rynkiem poza Unią Europejską, na który trafiają moduły „made in EU”, są Stany Zjednoczone.

Popyt na panele fotowoltaiczne do Unii Europejskiej wyraźnie rośnie. W ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej zainstalowały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25,9 GW, co oznaczało wzrost o 34 proc. względem mocy zainstalowanych w 2020 roku (19,3 GW).

Ten rok powinien być jeszcze lepszy, a na wzrost zainstalowanych mocy w europejskiej fotowoltaice – w stosunku do wartości z 2021 roku – ponownie powinna mieć duży wpływ Polska. Więcej na ten temat w artykule: W tym roku polska fotowoltaika znowu pobije rekord inwestycji.

REKLAMA

Więcej systemów fotowoltaicznych niż w zeszłym roku zainstaluje również europejski lider w fotowoltaice, czyli Niemcy, które w pierwszych 10 miesiącach tego roku oddały do użytku elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,1 GW, podczas gdy w całym ubiegłym roku zainstalowano tam 5,5 GW.

Jednocześnie europejski przemysł fotowoltaiczny pozostaje nadal zbyt słaby, aby obsłużyć rosnące zapotrzebowanie na panele PV na Starym Kontynencie. Pokazują to najnowsze statystyki Komisji Europejskiej, w których widać, że popyt na panele fotowoltaiczne w UE pokrywany jest przez import z Azji – głównie Chin, które zdominowały produkcję ogniw i modułów PV.

Odbicie od 2018 roku

Import paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej wyraźnie spadł w 2013 roku, gdy Bruksela nałożyła na panele z Chin karne cła. Chińscy producenci, aby sprzedawać je w UE, musieli spełnić kryterium minimalnej ceny (w 2016 roku było to 0,53-0,56 EUR/W, podczas gdy w tym samym czasie poza UE chińskie moduły można było kupić za ok. 0,35-0,4 USD/W).

 

W 2018 roku restrykcje handlowe w końcu usunięto, co przełożyło się na wyraźny wzrost sprzedaży chińskich paneli fotowoltaicznych na coraz bardziej chłonnym europejskim rynku PV.

To, jak po 2018 roku zaczął rosnąć import paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej (niemal w całości pochodzących z Azji), pokazuje najnowsza analiza unijnej agencji statystycznej Eurostat.

REKLAMA

Dane Eurostatu potwierdzają, jak rośnie wartość importu paneli fotowoltaicznych w porównaniu do innych kluczowych produktów służących do wytwarzania zielonej energii – biopaliw oraz elektrowni wiatrowych. Produkcji elektrowni wiatrowych nie udało się Chińczykom zdominować jak w przypadku ogniw i modułów PV – a farmy wiatrowe powstające na terenie UE nadal bazują głównie na turbinach produkowanych na naszym kontynencie.

W sumie wartość importu paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i biopaliw na teren Unii Europejskiej wyniosła w ubiegłym roku 13,8 mld euro. W tym niemal 10 mld euro kosztował import paneli fotowoltaicznych, z czego 89 proc. pochodziło z Chin, a po 2 proc. z Japonii, Tajwanu, Malezji i USA.

Wartość importu paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i biopaliw do Unii Europejskiej w latach 2012-2021. Dane w mld euro. Źródło: Eurostat.


Dużo mniejszy był eksport tych produktów z Unii Europejskiej, który osiągnął wartość 5,7 mld euro, z czego największą wartość wygenerował eksport elektrowni wiatrowych, który przekroczył 3 mld euro i był o 9 proc. wyższy od eksportu z 2012 roku.

Eksport paneli fotowoltaicznych z fabryk położonych na terenie UE w 2021 roku wyniósł około 1,25 mld euro. 23 proc. tej wartości wygenerowała sprzedaż do USA, 19 proc. do Singapuru, 9 proc. do Wielkiej Brytanii, 9 proc. do Szwajcarii, 7 proc. do Chin, a po 4 proc. do Turcji i Tajwanu.

Ubiegłoroczna wartość eksportu paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w Unii Europejskiej okazała się o 13 proc. niższa od wartości eksportu wypracowanej w 2012 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ceny paneli PV od tamtego czasu mocno spadły.

Wartość eksportu paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i biopaliw z Unii Europejskiej w latach 2012-2021. Dane w mld euro. Źródło: Eurostat.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.