W tym roku polska fotowoltaika znowu pobije rekord inwestycji

W tym roku polska fotowoltaika znowu pobije rekord inwestycji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Fotowoltaika pozostaje numerem jeden na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, jeśli chodzi o wzrost mocy wytwórczych. Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce na koniec sierpnia miały już ponad 11 GW mocy i jest to zasługa głównie prosumenckich instalacji PV. Dane z pierwszych ośmiu miesięcy tego roku pokazują, że 2022 powinien okazać się dla naszego rynku PV kolejnym rekordowym rokiem pod względem zrealizowanych inwestycji.

Z najnowszego raportu Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że na koniec sierpnia łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 11 036,2 MW. W porównaniu z wynikiem z końca lipca (10 586,2 MW) daje to miesięczny wzrost na poziomie 450 MW.

Moc instalacji fotowoltaicznych należących do prosumentów wynosiła na koniec sierpnia 8259,43 MW. To oznacza 75-proc. udział prosumenckich mikroinstalacji w całkowitej mocy elektrowni PV w Polsce.

REKLAMA

Wyłącznie w sierpniu moc instalacji prosumenckich w rejestrze Agencji Rynku Energii zwiększyła się o 153,3 MW, co pokazuje, że rośnie znaczenie inwestycji w segmencie instalacji o jednostkowej mocy ponad 50 kW.

Miesiąc wcześniej, w lipcu, moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła według ARE o 222,7 MW. W tym moc fotowoltaiki prosumenckiej zwiększyła się o 116,4 MW.

REKLAMA

 

Nowy rekord w 2022?

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 3366,2 MW. Jeśli takie tempo inwestycji zostanie utrzymane, to w 2022 roku polski rynek PV poprawi ubiegłoroczny rekord inwestycji – i to pomimo spadku inwestycji prosumenckich po pierwszym kwartale br., spowodowanego przejściem na nowy system rozliczeń.

W ubiegłym roku w naszym kraju moc fotowoltaiki wzrosła o 3710 MW i ten wynik oznaczał, że – według stowarzyszenia SolarPower Europe – Polska była 10. rynkiem na świecie pod względem inwestycji w nowe moce wytwórcze w PV zrealizowanych w 2021 roku.

W tym roku fotowoltaika zwiększa swoją dominację, jeśli chodzi o udział w całkowitej zainstalowanej mocy na krajowym rynku energetyki odnawialnej.

Z danych ARE wynika, że na koniec sierpnia całkowita moc źródeł odnawialnych w Polsce wynosiła 20 658,7 MW i wzrosła w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku o 3925,3 MW. Udział fotowoltaiki w tym wzroście wyniósł niemal 86 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.