Opłaty dystrybucyjne a bilansowanie u prosumenta. Nowe przepisy

Opłaty dystrybucyjne a bilansowanie u prosumenta. Nowe przepisy
Pixabay

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które weszło wczoraj w życie, określa zasady rozliczeń i kalkulowania opłat od pobieranej i wytwarzanej energii. Jeden z przepisów zawartych w rozporządzeniu odnosi się do działalności prosumentów i uwzględnia zmienione zasady bilansowania energii w formule opustów.

Nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną doprecyzowało sposób naliczania składnika zmiennego opłaty dystrybucyjnej dla prosumentów – z uwzględnieniem bilansowania wprowadzonej przez nich do sieci energii oraz energii pobranej z sieci.

Zgodnie z treścią rozporządzenia w przypadku prosumenta za energię elektryczną pobraną w miejscu dostarczania tej energii, przyjmowaną do kalkulacji i prowadzenia rozliczeń w zakresie składnika zmiennego stawki sieciowej (za świadczone usługi dystrybucji energii elektrycznej), przyjmowana będzie energia sumarycznie zbilansowana, o której mowa w art. 4 ust. 2b ustawy o odnawialnych źródłach energii, gdy wynik bilansowania jest większy od zera.

REKLAMA

REKLAMA

W art. 2 ust. 2b ustawy o OZE, do którego odnosi się powyższy przepis, doprecyzowano zasady bilansowania energii oddanej do sieci i pobranej przez prosumenta. Zgodnie z tą regulacją rozliczenia pomiędzy sprzedawcą a prosumentem (w tym także prosumentem zbiorowym lub prosumentem wirtualnym) mają być prowadzone na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.

Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona i pobrana z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta, ma być wyznaczana dla danej godziny metodą wektorową.

Najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska doprecyzowuje też zasady rozliczeń, które będą stosowane w przypadku pobierania i oddawania do sieci energii zgromadzonej w magazynie energii. Więcej na ten temat w artykule: Nowe rozporządzenie doprecyzowało rozliczenia dla magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.