Polenergia zafundowała fotowoltaikę schronisku dla zwierząt

Polenergia zafundowała fotowoltaikę schronisku dla zwierząt
fot. YouTube/Grupa Polenergia

Na terenie schroniska Pegasus, działającego niedaleko Grodziska Mazowieckiego, zamontowna została elektrownia solarna o mocy 15 kWp. Jest to instalacja charytatywna zrealizowana w ramach programu Good Power by Polenergia.

Polenergia Fotowoltaika realizuje nieodpłatnie charytatywne konstrukcje PV wspólnie ze swoimi partnerami i dostawcami. Akcja obejmuje instytucje non-profit – dotychczas spółka zbudowała elektrownie słoneczne m.in. dla Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy oraz Domu Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym. Teraz zafundowała fotowoltaikę schronisku dla zwierząt.

W strategii naszej firmy zawsze była ważna pomoc najbardziej potrzebującym. Tym razem postanowiliśmy wesprzeć najstarszy azyl dla zwierząt gospodarskich w Polsce. Nasza ekipa zamontowała instalację fotowoltaiczną o mocy 15 kWp, która zdecydowanie pozwoli obniżyć schronisku Pegasus rachunki za energię elektryczną – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergii Fotowoltaiki i inicjator programu.

REKLAMA

 

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na terenie schroniska składa się z 38 modułów Jinko Solar, które zostały przekazane przez Menlo Electric. Za prawidłową pracę systemu i bezpieczeństwo działania instalacji PV odpowiada inwerter ufundowany przez FoxESS.

Instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana na konstrukcji gruntowej, pod kątem 30 stopni. Zainstalowana moc 15 kWp pozwoli w ciągu roku wyprodukować 13 MWh czystej zielonej energii. 

REKLAMA

1000 zł miesięcznie na inne potrzeby

Pegasus znajduje się 40 km od Warszawy, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Na niemal 50 hektarach żyje tam prawie 140 zwierząt: głównie konie, ale też kozy, owce, lamy, alpaki, psy, koty i szopy.

Schronisko Pegasus płaciło do tej pory około 1000 złotych miesięcznie za prąd. Rachunki były dla nas zbyt wysokie i musieliśmy drastycznie ograniczać zużycie energii. Korzystaliśmy z pieca typu koza, który pozwalał nam ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Woda w stajni często zamarzała. Odmawialiśmy grupom dzieciaków zajęć integracji empatycznej, bo nie było gdzie z nimi pójść. Teraz to się zmieni i będzie to z pewnością zmiana na lepsze – mówi Agata Geilke z Pegasusa.

Produkcja z instalacji pozwoli na oszczędności rzędu około 11 tys. zł w skali roku. Dajemy gwarancję, że ta instalacja będzie pracowała i działała przez co najmniej 25 lat, co przełoży się na realne oszczędności rzędu 275 tys. zł – mówi Dominika Chaberska, dyrektor Działu Projektowego Polenergii Fotowoltaiki.

Mamy nadzieję, że oszczędności zrealizowane dzięki naszej instalacji fotowoltaicznej przełożą się na poprawę jakości życia zwierząt oraz nowe, ciekawe inicjatywy – podsumowuje przedstawicielka Polenergii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.