Prawie 1,2 mln prosumentów w Polsce. Jednostkowa moc instalacji rośnie

Prawie 1,2 mln prosumentów w Polsce. Jednostkowa moc instalacji rośnie
Soltech Energy

Notowane ostatnio wolumeny przyłączeń mikroinstalacji postają nadal znacznie niższe od wolumenów rejestrowanych w systemie opustów. Widocznym trendem jest wzrost średniej mocy przyłączanych mikroinstalacji.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) opublikował najnowsze dane na temat inwestycji na krajowym rynku energetyki prosumenckiej.

Według stanu na koniec października 2022 roku w Polsce podłączone do sieci były już 1 191 253 mikroinstalacje fotowoltaiczne. To o 14 501 więcej niż na koniec wcześniejszego miesiąca, a także o 427 661 więcej w porównaniu z liczbą mikroinstalacji na koniec października zeszłego roku.

REKLAMA

Wolumen mikroinstalacji zgłoszonych do PTPIREE przez operatorów systemów dystrybucyjnych w październiku był zbliżony do wartości z września (14 482) i sierpnia (15 892).

Są to wyniki znacznie niższe od notowanych w ostatnich miesiącach systemu opustów, kiedy w skali miesiąca rejestrowano przyłączenia dwu- lub trzykrotnie większej liczby mikroinstalacji. Rekord przyłączeń PTPiREE odnotował w marcu br. (74 859) i następnie w kwietniu, kiedy trwały jeszcze przyłączenia mikroinstalacji zgłoszonych w systemie opustów przed końcem marca (59 627).


REKLAMA

Rośnie średnia moc mikroinstalacji

Łączna moc mikroinstalacji podłączonych do sieci dystrybucyjnych w Polsce na koniec października 2022 roku wyniosła 9026 MW, co oznacza wzrost o 141,4 MW w porównaniu do końca wcześniejszego miesiąca.

Jeśli uwzględnimy wolumen mikroinstalacji zarejestrowanych w październiku, daje to średnią jednostkową moc nowych mikroinstalacji na poziomie 9,75 kW. To spadek w porównaniu do średniej mocy mikroinstalacji uruchomionych we wrześniu br., która wyniosła rekordowe 12,23 kW.

Widać jednak wyraźny wzrost, gdy porównamy te dane ze średnią mocą mikroinstalacji oddawanych do użytku pod koniec systemu opustów i we wcześniejszych latach. Może to wynikać z rosnącej popularności fotowoltaiki wśród przedstawicieli biznesu, którzy instalują większe systemy PV niż prosumenci domowi.

W styczniu 2022 roku średnia jednostkowa moc przyłączanych mikroinstalacji wyniosła 8,39 kW, w lutym – 8,16 kW, a w marcu, czyli ostatnim miesiącu, w którym można było zgłosić przyłączenie mikroinstalacji, aby korzystać z formuły opustów – 8,3 kW. Były to wartości zbliżone do średnich mocy mikroinstalacji oddawanych do użytku w ubiegłym roku.

Średnia jednostkowa moc mikroinstalacji rosła zresztą systematycznie w ostatnich latach. W 2018 roku wynosiła 6,45 kW, w roku 2019 było to 6,52 kW, w roku 2020 – 6,68 kW, a w roku 2021 – 7,62 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.