Półprzezroczysty składany moduł PV do zastosowań w agrofotowoltaice

Półprzezroczysty składany moduł PV do zastosowań w agrofotowoltaice
fot. Mirai Solar

Pochodzący z Arabii Saudyjskiej start-up Mirai Solar opracował półprzezroczysty moduł fotowoltaiczny przeznaczony do wykorzystania w agrofotowoltaice. Dzięki opcji składania moduł umożliwia dynamiczne dostosowywanie ilości światła padającego na uprawiane rośliny.

Produkt Mirai Screen to składany półprzezroczysty moduł fotowoltaiczny umożliwiający modulację zacienienia i mocy wyjściowej. Dzięki jego budowie część padającego światła jest pochłaniana przez moduł i zamieniana na energię elektryczną, pozostała część natomiast przenika przez panel i oświetla hodowane rośliny.

Za opracowanie projektu odpowiada Mirai Solar – spółka typu spin-off, wydzielona z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej (King Abdullah University of Science and Technology, KAUST).

REKLAMA

Przewaga nad tradycyjną fotowoltaiką

Moduł Mirai Screen jest zbudowany z monokrystalicznych ogniw o sprawności 22 proc., „zatopionych” w przezroczystym ekranie. Konstrukcja pozbawiona jest szkła i metalowej ramy, co sprawia, że generowane przez nią obciążenie wynosi około 1,5 kg/m2. Zdaniem producenta rozwiązanie doskonale nada się do zastosowań w szklarniach, gdzie umożliwi jednoczesną uprawę roślin i produkcję energii elektrycznej. Dzięki nieskomplikowanej budowie montaż systemu ma być możliwy w praktycznie każdych warunkach.

 

REKLAMA

Pojedynczy moduł pokryty ogniwami w taki sposób, że zajmują one 60 proc. jego powierzchni, ma moc ponad 100 W/m2. Napięcie ekranu zależy od jego wymiaru, co jest z kolei uzależnione od projektu dla konkretnej szklarni – zwykle wynosi ono około 300 V na pojedynczą sekcję ekranu.

Dzięki modułowej budowie i możliwości składania modułu Mirai Screen hodowca może łatwo zarządzać ilością światła, która dociera do roślin, a co za tym idzie – intensywnością generowania energii elektrycznej.

Pomysł z patentem

Projekt ekranu objęty jest ochroną patentową. Do firmy należą także prawa własności intelektualnej związane z właściwościami optycznymi i możliwościami regulowania światła ekranu. Jak czytamy w wypowiedzi dla „PV Magazine”, przezroczyste obszary ekranu, które nie biorą udziału w wytwarzaniu energii elektrycznej, są specjalnie zoptymalizowane za pomocą zastrzeżonej technologii, aby niwelować zacienienie rzucane przez ogniwa.

Mirai Solar planuje wprowadzić usługę instalacji systemu „pod klucz” w czwartym kwartale 2023 roku. Obecnie firma prowadzi wiele programów pilotażowych, a trzy instalacje już pracują w trzech szklarniach w różnych regionach, co ma posłużyć zebraniu jak największej ilości danych na temat pracy systemu i udoskonaleniu produktu.

Start-up ma ambicję instalowania opracowanego systemu w miejscach, w których będzie to najbardziej opłacalne. Przedstawiciel Mirai Solar w wywiadzie dla „PV Magazine” powiedział, że celem firmy jest montowanie systemu w lokalizacjach, w  których uśredniony koszt energii elektrycznej waha się w przedziale 0,03–0,05 dolarów/kWh.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.