Poznańska spółdzielnia zanotowała 60-proc. oszczędności dzięki PV

Poznańska spółdzielnia zanotowała 60-proc. oszczędności dzięki PV
fot. Planet Partners

Instalacje fotowoltaiczne położone na dachach 17-piętrowych budynków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady składają się w sumie z 1148 paneli solarnych. Zarząd spółdzielni wylicza, że dzięki nim osiągnął oszczędności na rachunkach za energię na poziomie 60 proc. rocznego budżetu w porównaniu z okresem, kiedy panele fotowoltaiczne nie pracowały.

Rozproszona elektrownia fotowoltaiczna działająca w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (PSM) Winogrady została uruchomiona z początkiem 2021 roku, jednak od tego czasu instalacja powiększyła się 2,5-krotnie. Pierwszy etap objął 4 wysokościowce, teraz panele fotowoltaiczne działają na 10 budynkach. Ich łączna moc to 386 kWp. Wszystkie są w stanie wyprodukować w skali roku 350 MWh energii.

Pozyskany w ten sposób prąd zasila części wspólne naszych budynków, w tym windy, oświetlenia korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne – wyjaśnia Jan Marciniak, prezes zarządu PSM Winogrady.

REKLAMA

Zwrot w kierunku zielonej energii pozwala nam nie tylko dołożyć własną cegiełkę do rozwoju bardziej zrównoważonego miasta, ale także przynosi wymierne korzyści finansowe. Za wcześnie jeszcze mówić o zwrocie z inwestycji, ale już teraz notujemy oszczędności na poziomie 60 proc. rocznego budżetu w porównaniu z poprzednimi latami – wylicza prezes.

 

Generalnym wykonawcą projektu była firma Multisun Wielkopolska, natomiast za dostawę paneli odpowiadał IBC Solar Polska. Instalacja fotowoltaiczna zrealizowana została przy wsparciu z pilotażu rządowego programu „Słoneczne Dachy”, który – wbrew początkowym planom – nie został jednak później rozszerzony na całą Polskę.

Wyzwanie techniczne

REKLAMA

Montaż elektrowni fotowoltaicznej na dachach 17-piętrowych budynków wiązał się z pewnymi trudnościami technicznymi. Największym wyzwaniem projektowym była właśnie wysokość budynków – ich dachy położone są ponad 50 metrów powyżej poziomu gruntu. To wiąże się z ekspozycją na silne wiatry, osiągające niekiedy prędkość do 115 km/h. Ponadto budynki mają ponad 40 lat, z czym wiążą się obostrzenia dotyczące dopuszczalnego obciążenia powierzchni dachu.

Te wszystkie czynniki popchnęły nas w kierunku szukania rozwiązania zapewniającego wydajność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi całego systemu PV – tłumaczy Mariusz Wilk, country manager w IBC Solar Polska.

Firma dostarczyła do projektu moduły PV i struktury montażowe zaadaptowane specjalnie na potrzeby poznańskiego projektu. – Wykorzystaliśmy w tej inwestycji naszą bezbalastową konstrukcję, która umożliwia posadowienie instalacji na dachu płaskim bez przebijania powierzchni dachu i bez dociążania go dodatkowym balastem – wyjaśnia Wilk.

Szansa dla słabych dachów

Bezinwazyjne systemy bezbalastowe zastosowane na budynkach PSM Winogrady stosowane są od kilku lat w Szwecji. Wykorzystuje się do nich lekkie konstrukcje montażowe przytwierdzane do połaci dachowej za pomocą specjalnych mocowników zgrzewanych do powierzchni dachu.

To rozwiązanie pozwala zagospodarować dachy do tej pory wykluczone z możliwości montażu fotowoltaiki z uwagi na wymagany balast.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.