Luneos zbuduje instalację fotowoltaiczną dla producenta żywności

Luneos zbuduje instalację fotowoltaiczną dla producenta żywności
Zbigniew Prokopowicz, Marian Owerko. Fot. Luneos

Foodwell (dawny Bakalland) podpisał kontrakt z firmą Luneos na budowę elektrowni PV o mocy 1 MWp. Instalacja fotowoltaiczna powstanie w fabryce FoodWell w Janowie Podlaskim.

FoodWell – spółka powstała z połączenia Bakallandu i Purelli – ogłosiła w 2022 roku strategię, która podkreśla znaczenie odnawialnych źródeł energii w działalności firmy. 

Zielona energia wpisuje się w strategię FoodWell. Przywiązujemy olbrzymią wagę do kwestii związanych z ekologią. Widać to wyraźnie w naszym portfolio, które opiera się o zdrowe, naturalne produkty – mówi Marian Owerko, prezes zarządu FoodWell.

REKLAMA

Sukcesywnie wdrażamy naszą politykę zrównoważonego rozwoju, m.in. zwiększając udział wykorzystania opakowań pochodzących z recyklingu. Zwracamy też uwagę na procesy wytwórcze w naszych trzech fabrykach, szukając potencjału dla odnawialnych źródeł energii. Mamy ambitne plany, np. do 2025 roku aż 70 proc. energii naszego zakładu w Janowie Podlaskim będzie pochodzić z OZE. Współpraca z Luneos to więc naturalny krok na drodze do realizacji naszych celów – wyjaśnia Owerko.

Energia z PV już w przyszłym roku

Na podstawie podpisanej umowy Luneos wykonana dla FoodWell instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MWp. Budowa w Janowie Podlaskim rozpocznie się na początku 2023 roku i ma zostać zakończona w drugiej połowie przyszłego roku.

 

Jak wylicza Food Well, projekt przyczyni się do rocznej redukcji CO2 na poziomie 534 ton. To ilość odpowiadająca emisji z samochodów z silnikiem diesla na dystansie 4,4 mln km.

REKLAMA

Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na zieloną energię, a nasza umowa z FoodWell tylko potwierdza ten trend – komentuje Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Coraz więcej OZE dla biznesu

Jak podkreśla prezes Luneos, przedsiębiorstwa działające w Polsce sukcesywnie zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii.

Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej – mówi Zbigniew Prokopowicz. – Są one spowodowane m.in. wojną w Ukrainie i chęcią uniezależnienia się od rosyjskich surowców, szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 roku opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu – dodaje.

Luneos jest dostawcą rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. Oferuje m.in. kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji i obsługi serwisowej inwestycji w obszarze oświetlenia LED oraz instalacji fotowoltaicznych i kogeneracyjnych.

W ramach współpracy z SUSI Partners – szwajcarskim funduszem z siedzibą w Zurychu, który zainwestował już ponad 1 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną – Luneos przygotowuje rozwiązania w modelu as-a-service dla przedsiębiorstw, które chcą zmniejszyć swój ślad węglowy bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych.

Spółka buduje też własne farmy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe na skalę przemysłową w ramach Luneos Green Energy – joint venture z SUSI Partners.  

We wrześniu Luneos ogłosił wprowadzenie pakietu New Energy, który ma pozwolić przedsiębiorstwom na obniżenie kosztów energii nawet do 50 proc. w skali roku. Więcej na ten temat w artykule: Jak zredukować koszty energii bez angażowania środków własnych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.