Jak zredukować koszty energii bez angażowania środków własnych

Jak zredukować koszty energii bez angażowania środków własnych
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

Pakiet New Energy wprowadzany przez firmę Luneos ma pozwolić przedsiębiorstwom na obniżenie kosztów energii nawet do 50 proc. w skali roku. Model „as a service” sprawia, że firmy nie muszą na początku ponosić wysokich kosztów transformacji energetycznej. 

New Energy firmy Luneos ma być pakietem rozwiązań zapewniających przedsiębiorstwom kompleksową transformację energetyczną i istotną redukcję kosztów energii oraz śladu węglowego. 

Firmy w kraju od ponad roku odczuwają negatywne skutki rosnących cen energii. Przez 12 miesięcy rachunki firm za prąd wzrosły wielokrotnie. To oczywiście negatywnie przekłada się na koszty produkcji i osiągane marże. Nie dziwi więc, że rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, która jest obecnie znacznie tańsza niż ta produkowana z gazu czy węgla – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneosa.

REKLAMA

W ramach pakietu New Energy Luneos zapewni sprzedaż energii odnawialnej. Firma obecnie kończy przygotowania do rozpoczęcia budowy 200 MW mocy w źródłach odnawialnych, a strategia na najbliższe cztery lata zakłada zbudowanie aktywów o mocy ponad 1 GW.

Pierwszą inwestycją będzie farma wiatrowa w gminie Sędziszów w województwie świętokrzyskim. Za jej budowę odpowiada Luneos Green Energy, spółka zależna Luneosa.

OZE as a service

Luneos dotychczas podpisał umowy z przedsiębiorcami na wybudowanie instalacji OZE o mocy około 60 MW w formule „as a service”. Firma obserwuje rosnące zainteresowanie takimi projektami, dlatego zamierza w ciągu 4–5 lat zrealizować projekty OZE w takim modelu o mocy około 700 MW.

REKLAMA

Dotychczasowe rozwiązania Transformacji Energetycznej 360 zamknęliśmy w pakiecie New Energy, będącym przemyślanym i wzajemnie uzupełniającym się zestawem produktów oszczędzających energię i redukujących ślad węglowy – mówi Zbigniew Prokopowicz.

Pakiet New Energy sprawia, że przedsiębiorstwo będzie miało możliwość osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii. Nastąpi to dzięki połączeniu własnych rozwiązań OZE, których budowa będzie finansowana przez Luneos w formule as a service, oraz odnawialnej energii dostarczanej w przyszłości przez spółkę obrotu Luneos Energia. Cały pakiet usług będzie spłacany w formie abonamentu (formuła as a service), dzięki czemu przedsiębiorstwo uzyska niezależność energetyczną oraz obniży ślad węglowy bez ponoszenia nakładów inwestycyjnych – wyjaśnia Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneosa oraz CEO Luneos Green Energy.

Jak zapewnia Michał Kozłowski, firma dysponuje 15-letnim finansowaniem w złotych i euro o stałej stopie procentowej.

Parkiet New Energy obejmuje nie tylko możliwość dostarczania energii ze źródeł odnawialnych należących do Luneos Green Energy, ale też zakres rozwiązań wspierających niezależność energetyczną, w tym m.in. fotowoltaikę, kogenerację, modernizację oświetlenia LED, pompy ciepła i magazyny energii – dostarczane w formie rozwiązań as a service (abonament).

– Przykładowo obecnie magazyny energii to dość drogie rozwiązanie. Jednak w całym pakiecie naszych rozwiązań magazyny energii stają się opłacalne, ponieważ ich koszt jest pośrednio redukowany dzięki oszczędnościom generowanym z innych produktów. Wzajemnie uzupełniające się rozwiązania w ramach New Energy mogą obniżyć ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty energii aż do 50 proc. w skali roku – zapewnia Zbigniew Prokopowicz.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.