OX2 wygrał aukcję OZE dla 100-MW projektu fotowoltaicznego

OX2 wygrał aukcję OZE dla 100-MW projektu fotowoltaicznego
Katarzyna Suchcicka. Fot. OX2

Spółka OX2 w Polsce wygrała państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektu farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW. Budowa instalacji ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (do 100 MW mocy), realizowana przez OX2, powstanie na Opolszczyźnie. Firma poinformowała o wygraniu aukcji OZE i zabezpieczeniu wsparcia dla inwestycji.

Polska jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem OX2. Kontynuujemy proces inwestowania oraz systematycznie rozbudowujemy portfolio naszych projektów. Cieszymy się z wygranej w aukcji. Jako wiodący dostawca rozwiązań energetyki odnawialnej na świecie chcemy przyspieszać największą zmianę naszych czasów – transformację energetyczną – skomentował Paul Stormoen, CEO OX2.

REKLAMA

Rozwój na polskim rynku

Jak podkreśla spółka, wynik aukcji wzmacnia pozycję OX2 na polskim rynku, gdzie firma rozwija i realizuje inwestycje w farmy słoneczne i wiatrowe na różnych etapach zaawansowania, jest także aktywna w obszarze magazynowania energii.

REKLAMA

 

W OX2 naszym celem jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do energii elektrycznej. Obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych oraz chcemy zmierzać w kierunku osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. Przygotowujemy się do realizacji nowych projektów w Polsce i spodziewamy się stopniowego wzrostu udziału OZE w krajowym miksie energetycznym – powiedziała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce.

Łączna moc przyłączeniowa w portfelu polskich inwestycji słonecznych, wiatrowych oraz magazynów energii OX2 w Polsce na koniec trzeciego kwartału 2022 roku wyniosła około 2,5 GW.

W ostatnich dniach spółka informowała o zakontraktowaniu w aukcji głównej rynku mocy na rok 2027 w Polsce obowiązku mocowego dla magazynu energii o parametrach 50 MW/100 MWh. Aukcja zakończyła się w pierwszej rundzie z ceną zamknięcia w przedziale 406,35–372,51 zł/kW/rok. Jednostka wytwórcza OX2 uzyskała 17-letni kontrakt.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.