Energynat Solutions zbuduje elektrownię PV dla producenta opakowań

Energynat Solutions zbuduje elektrownię PV dla producenta opakowań
Paweł Liberkowski, Ernest Waś. Fot. Energynat Solutions

Farma fotowoltaiczna, którą Energynat Solutions zbuduje dla Schumacher Packaging, ma osiągnąć moc 2 MW i produkować energię na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Inwestycja powstanie w województwie kujawsko-pomorskim.

Producent opakowań z tektury falistej i litej Schumacher Packaging zlecił spółce Energynat Solutions zbudowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 MW. Elektrownia solarna powstanie w Polednie, w powiecie świeckim, na gruncie położonym w sąsiedztwie fabryki Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz.

Instalacja PV dla Schumacher Packaging to projekt realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadaniem, którym rozpoczęliśmy naszą współpracę, było sporządzenie koncepcji budowy instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskanie wszelkich wymaganych zgód, pozwoleń oraz warunków jej przyłączenia do sieci elektroenergetycznej – mówi Ernest Waś, prezes Energynat Solutions.

REKLAMA

– W drugim kwartale 2023 roku przystąpimy do właściwych prac instalacyjnych. Do budowy farmy zostaną wykorzystane dwustronne moduły marki Jinko Solar wykonane w technologii N-Type Bifacial, gwarantujące wyższe uzyski, a tym samym i wyższe oszczędności – zapowiada Waś.

Według szacunków w perspektywie 20 lat instalacja PV wygeneruje oszczędności na poziomie nawet 50 mln zł.


REKLAMA

Cel: 40 MW

Zakończenie budowy 2-MW elektrowni PV w Polednie – która będzie pierwszym z kilku etapów w procesie realizacji całego systemu OZE dla Schumacher Packaging – zaplanowano na jesień 2023 roku. Spółki zapowiadają możliwość kontynuowania współpracy przy kolejnych inwestycjach w latach 2023 i 2024.

W roku 2022 nasza firma rozpoczęła znaczącą ofensywę w zakresie modernizacji zakładów produkcyjnych i inwestycji w energię z OZE. W Polsce i Niemczech realizujemy obecnie budowę kilku niezwykle nowoczesnych parków energetycznych, składających się z paneli słonecznych i turbin wiatrowych o łącznej mocy 10 MW. Te w niedalekiej przyszłości planujemy rozbudować do 40 MW – mówi Paweł Liberkowski, koordynator ds. efektywności energetycznej w Schumacher Packaging.

– Inwestycja w fotowoltaikę to dla nas ważny krok na drodze do pełnej redukcji emisji CO2 wynikającej z naszej działalności oraz szansa na optymalizację kosztów związanych z energią elektryczną. Do współpracy nieprzypadkowo wybraliśmy firmę Energynat Solutions, która specjalizuje się w projektach z obszaru transformacji energetycznej, realizowanych dla dużego biznesu – dodaje Liberkowski.

Energynat Solutions to należąca do Grupy Energynat spółka specjalizująca się w fotowoltaice dla firm i jednostek samorządu terytorialnego oraz świadczeniu usług związanych z obrotem energią.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.