Polskie dachówki fotowoltaiczne z dofinansowaniem

Polskie dachówki fotowoltaiczne z dofinansowaniem
fot. ML System

ML System otrzymał 10 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na tzw. fotowoltaiczną dachówkę. Jak podkreśla prezes spółki: – Fotowoltaiczna dachówka z warstwą ceramiczną łączy w sobie zalety i wytrzymałość tradycyjnych pokryć dachowych z funkcjonalnością generacji darmowej energii elektrycznej oraz poprawą termoizolacyjności.

Oficjalna nazwa dofinansowanego przez PARP projektu ML System to „zintegrowany, aktywny system pokryć dachowych Active Tile”. Łączna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie wyniesie 16,8 mln zł. Spółka uzyskała dofinansowanie w w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020.

Fundusze pozyskane od PARP pozwolą na zakup środków trwałych (wraz z oprogramowaniem) niezbędnych do wyposażenia fabryki w wydajną, zautomatyzowaną linię produkcyjną systemu Active Tile. Produkt ma być odpowiedzią na europejską strategię masowej renowacji budynków nieefektywnych energetycznie.

REKLAMA

Fotowoltaiczna dachówka z warstwą ceramiczną łączy w sobie zalety i wytrzymałość tradycyjnych pokryć dachowych z funkcjonalnością generacji darmowej energii elektrycznej oraz poprawą termoizolacyjności. Specjalnie opracowana technologia pozwala na precyzyjne odwzorowanie zaprojektowanej kolorystyki, co daje możliwość instalacji dachówki na szerokiej gamie budynków, w tym przede wszystkim na obiektach zabytkowych – wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes ML System.

Innowacyjna budowa powłoki dachówki, składająca się z odpowiednio zaprojektowanych mikroobiektów, pozwala na wysokie uzyski energetyczne. Dodatkowo połączenie warstwy ceramicznej z nanocząsteczkami metalicznymi o określonej średnicy znacznie redukuje promieniowanie IR nagrzewające pokrycie – dodaje Cycoń.

REKLAMA


Czas na efektywne energetycznie zabytki

ML System podkreśla, że fotowoltaiczna dachówka łączy w sobie aspekt estetyczny – poprzez dopasowanie kolorystyczne do istniejącego już poszycia dachowego – z ekonomicznym (produkcja darmowej energii ze słońca) i ekologicznym. Zastosowanie jej na dachach obiektów zabytkowych nie tylko umożliwi spełnienie określonych przepisami konserwatorskimi wymogów estetycznych, ale też przyniesie samorządom opiekującym się obiektami historycznymi oszczędności w budżecie.

W zeszłym miesiącu ruszył nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który przewiduje dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania inwestycyjne związane z zabytkami. Pula środków w programie wynosi 3 mld zł.

ML System jest wyspecjalizowaną spółką technologiczną z silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym. Wdraża innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Ostatnio Europejski Urząd Patentowy przyznał firmie patent na jeden z jej wynalazków – laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.