Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln
Dawid Zieliński

Columbus Energy sprzedaje portfel farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka Engie Zielona Energia należąca do francuskiego koncernu energetycznego Engie.

Columbus Energy SA podpisał wczoraj umowę z Engie Zielona Energia Sp. z o.o. na sprzedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych z grupy Columbus posiadających projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW.

Projekty będące przedmiotem transakcji mają być obecnie na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji.

REKLAMA

Pierwsza transza transakcji, zgodnie z podpisaną umową, obejmuje nabycie przez Engie Zielona Energia udziałów w spółkach celowych mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne transze transakcji zostały zaplanowane na 2023 rok.

Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro. Columbus zaznacza, że ostateczna kwota będzie zależeć od wyników operacyjnych spółek, które są właścicielami farm PV, i zostanie rozliczona do końca 2026 roku.

Spłata zobowiązań

REKLAMA

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm fotowoltaicznych Columbus ma przeznaczyć na spłatę kredytów zaciągniętych na realizację inwestycji fotowoltaicznych w mBanku oraz zielonych obligacji – o łącznej wartości około 180 mln zł.

Pozostałe środki uzyskane ze sprzedaży portfela farm PV spółka zamierza wykorzystać na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza DC24, od którego kilka miesięcy temu Columbus otrzymał pożyczki w wysokości 101,5 mln zł (za te środki Columbus miał częściowo spłacić zadłużenie w mBanku i Alior Banku, a także wykupić za 30 mln zł przedterminowo obligacje serii F).

W komentarzu na temat transakcji z Engie Energia Polska prezes Columbusa Dawid Zieliński podkreśla, że sprzedaż farm PV to „zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w grupie kapitałowej”.

– Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję – zapewnia Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

– Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem Grupą Engie w zakresie innych projektów OZE – tłumaczy Dawid Zieliński.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.