Czołowy deweloper w Polsce stawia farmy fotowoltaiczne

Czołowy deweloper w Polsce stawia farmy fotowoltaiczne
Ghelamco

Grupa deweloperska Ghelamco uruchamia swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne, aby dzięki nim zapewnić zasilanie czystą energią biurowców, którymi dysponuje w naszym kraju. Produkcja energii z własnych elektrowni PV to element strategii, której celem jest osiągnięcie przez firmę neutralności klimatycznej już za kilka lat. 

W 2022 roku grupa Ghelamco zbudowała swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne w Polsce. Moc trzech projektów PV zrealizowanych na terenie województwa opolskiego wynosi 3 MW. W trakcie realizacji są kolejne inwestycje fotowoltaiczne o łącznej mocy 7 MW, które mają zostać oddane do użytku w 2023 roku.

Produkowana przez nie energia zostanie wykorzystana do zapewnienia zielonej energii biurowcom, które Ghelamco ma w naszym kraju. W pierwszej kolejności energia z fotowoltaiki ma pokryć zapotrzebowanie warszawskiego biurowca Warsaw Unit posiadającego 39 pięter i 55 tys. m2 powierzchni.

REKLAMA

Energooszczędne biura

REKLAMA

Ghelamco wcześniej przeprowadziło analizę śladu węglowego budynku. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych emisja CO2 dla Warsaw Unit w całym cyklu jego życia ma zostać obniżona o ponad 50 proc., a w zakresie zużycia mediów – aż o ponad 70 proc.

Ghelamco podkreśla, że budowa farm fotowoltaicznych to pierwszy krok w kierunku neutralności klimatycznej, która ma zostać osiągnięta już w roku 2025. Docelowo energia z własnych źródeł odnawialnych ma zasilać wszystkie dotychczas wybudowane biurowce, prowadzone obecnie inwestycje, jak również własną przestrzeń biurową firmy. 

W Polsce Ghelamco obecnie buduje blisko 115 tys. m2 powierzchni biurowej w Warszawie, Krakowie oraz Katowicach. Jeden z powstających obiektów to inwestycja The Bridge powstająca przy placu Europejskim w Warszawie. Deweloper zapewnia, że 174-metrowy wieżowiec, którego konstrukcja wyszła właśnie z ziemi, będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.