Nowy system montażowy do budowy 200 kWp w ciągu dnia

Nowy system montażowy do budowy 200 kWp w ciągu dnia
fot. Kopp

Niemiecka firma Kopp wprowadziła do swojej oferty łatwy w instalacji 4-modułowy układ fotowoltaiczny. Producent zapewnia, że dzięki prostej budowie system umożliwia instalację elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 kWp w czasie nie dłuższym niż jeden dzień.

W skład systemu o nazwie SmartFlex wchodzą 4 moduły fotowoltaiczne wykorzystujące ogniwa TOPCon. Pojedynczy moduł ma moc 430 Wp i sprawność 22,02 proc. Oprócz paneli system składa się z kompletnej konstrukcji wykonanej ze stopu cynku aluminium i miedzi. Konstrukcja jest pokryta warstwą ochronną Magnelis.

Jednocześnie SmartFlex ma cechować się odpowiednim zabalastowaniem. Jednostka z 4 modułami waży od 150 do 300 kg, w zależności od liczby potrzebnych bloczków balastowych, która jest wyliczana przed przystąpieniem do realizacji projektu. Do zamontowania systemu SmartFlex na dachu wymagane jest tylko jedno narzędzie – klucz. Po rozłożeniu system składający się z 4 modułów zajmuje powierzchnię 6,8 m2.

REKLAMA


Szybki montaż i oszczędność kosztów

Instalacja z wykorzystaniem systemu SmartFlex przebiega kilkuetapowo. Na miejsce budowy przyjeżdża ciężarówka z koszami, w których znajdują się poszczególne 4-modułowe systemy. Za pomocą dźwigu są one transportowane na dach. Następnie pracownicy rozkładają na dachu system i po rozłożeniu przykręcają go do podłoża. Na końcu pozostaje kwestia elektryki, która nie wchodzi w obszar SmartFlex.

REKLAMA

 

Zdaniem producenta system przekonuje prostotą i trwałością. Zastosowanie SmartFlex ma umożliwiać zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy nawet 200 kWp w ciągu jednego dnia, co w porównaniu z konwencjonalnymi systemami montażowymi do dachów płaskich jest wynikiem bardzo dobrym.

SmartFlex może przypaść do gustu deweloperom, którzy chcą ograniczyć koszty robocizny, gdyż do montażu systemu ma być potrzebne mniej personelu niż przy instalacjach standardowych.

Kolejnym plusem ma być to, że system SmartFlex można nie tylko szybko zamontować, ale i równie szybko zdemontować, np. gdy jest potrzeba wymiany poszycia dachu lub przedsiębiorstwo przeprowadza się do innej siedziby.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.