Kolejne dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła z REACT-EU

Kolejne dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła z REACT-EU
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

W województwie pomorskim zostały przyznane kolejne dotacje na inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii w ramach konkursu finansowanego z unijnego programu REACT-EU. Celem programu jest walka z negatywnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi pandemii.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zawarto trzy umowy zakładające przyznanie w sumie ponad 10 mln zł unijnego dofinansowania na montaż elektrowni fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Najwyższa dotacja w wysokości ponad 4,15 mln zł została przyznana pomorskiej gminie Brusy na realizację instalacji do produkcji zielonej energii w gminach: Brusy, Chojnice, Czersk, Karsin i Konarzyny.

REKLAMA

Ten projekt zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych w 30 budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo w trzech budynkach zamontowane zostaną pompy ciepła. Całkowita moc instalacji wyniesie 0,7 MW.

Dotację w wysokości 3,58 mln zł otrzymała firma Pozytywne Inicjatywy Edukacja Sp. z o.o. na realizację instalacji fotowoltaicznych w 14 szkołach na terenie powiatu puckiego.

REKLAMA

 

Trzecia umowa zakłada przyznanie dotacji w wysokości 2,53 mln zł dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. z Gdyni, które zainstaluje fotowoltaikę na budynkach zarządzanych przez PKT, a także na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Domu Pomocy Społecznej.

Celem programu REACT-EU jest niwelowanie gospodarczych i społecznych skutków pandemii COVID-19 w krajach Unii Europejskiej. Unijne dotacje mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji.

W konkursie o dotacje na odnawialne źródła energii ze środków REACT-EU w województwie pomorskim wsparcie otrzymało dotąd 45 projektów. Ich łączna wartość to ponad 250 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania wynosi około 184 mln zł.

Łączna moc instalacji OZE, które zostaną zrealizowane na Pomorzu dzięki dofinansowaniu z REACT-EU, wyniesie 53 MW. Ich praca przełoży się na redukcję emisji CO2 o ponad 36 tys. ton rocznie.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.